ABD Ortak Bir Şarj Standardına Geçebilir

Avrupa Birliği telefone şarj cihazları için ortak bir standart belirleyen tek devlet kurumu olmayabilir. Verge, ABD senatörleri Ed Markey, Elizabeth Warren e Bernie Sanders’ın Ticaret Bakanı Gina Raimondo’yu ortak bir şarj standardı ile sonuçlanacak “kapsamlı bir strateji” geliştirmeye çağıran bir mektup gönderdiklerine dikkat çekiyor. Senatörler, AB’nin ortak bir portta (USB-C) karar kılarak “kamu yararına” hareket ettiğini ve ABD’nin kullanıcılar için rahatlığı artırırken şarj cihazlarının çevresel etkisini azaltmak için bu davayı takip etmesikti.

Politikacıların argümanları büyük ölçüde AB’nin duruşunu yansıtıyor. Bir şarj cihazı standardı, insanların mevcut kabloları e adaptörleri yeni cihazlar için yeniden kullanmalarına izin vererek teorik olarak elektronik atığı azaltacaktır. Ayrıca, elektronik alışverişine “akıl sağlığı ve kesinlik” eklemenin yanı sıra, ek şarj cihazları satın almaktan kurtararak tüketicilerin tasarruf etmesine yardımcı olabilir. Gruba göre bu gelişme, şirketlerin sizi modası geçmiş özel kablolara itmesini önleyecek.

Padrão USB-C para Olacak?

Raimondo bu yazı yazılırken mektuba yanıt vermemişti. Senatörler USB-C’yi padrão de leitura padrão, também pode mudar Apple’ın kendi özel Lightning portu yerine USB Tip-C padrão olacak. AB, 2024’ten itibaren USB-C’ye ihtiyaç duyacak ve teknoloji, akıllı telefonlardan ve kulaklıklardan üst düzey dizüstü bilgisayarlara kadar her şeyi barındırabilir. USB-C ayrıca hızlı şarj ve aksesuar desteği için de daha tutarlı yaklaşımlar sağlıyor.

Eleştirmenler ve bazı şirketler uzun süredir şarj cihazı standartlarını erteliyor. Apple, evrensel bir şarj cihazının şirketin teknik olarak ilerleme potansiyelini sınırlayarak yeniliğe zarar vereceğini ve kullanıcılarını Lightning kablolarını değiştirmeye zorlayarak e-atık oluşturacağını iddia etti. Öte yandan Apple gibi markaların AB’nin hamlesi göz önüne alındığında geçiş yapmaktan başka seçeneği olmayabilir ve bir ABD standardı bu kararı daha da pekiştirir.

Bir yandan da Apple’ın hem 2023 iPhone serisi hem de bu yılın temel iPad’i için USB-C’ye geçeceğine dair söylentiler var (diferente do iPad’ler zaten USB-C kullanıyor). ABD’deki bir şarj standardı, Apple gibi şirketlerin daha sonra özel konektörlere dönmesini engelleyebilir, ancak olası yeni düzenleme yürürlüğe girdiğinde durumu baştan aşağıya değiştirecektir.


Source: Technopat by www.technopat.net.

*The article has been translated based on the content of Technopat by www.technopat.net. If there is any problem regarding the content, copyright, please leave a report below the article. We will try to process as quickly as possible to protect the rights of the author. Thank you very much!

*We just want readers to access information more quickly and easily with other multilingual content, instead of information only available in a certain language.

*We always respect the copyright of the content of the author and always include the original link of the source article.If the author disagrees, just leave the report below the article, the article will be edited or deleted at the request of the author. Thanks very much! Best regards!