Astra Linux: rylýz Orjol – jaký je ruský „národní“ operační systém


Capitólio de Seznam

1. instalar um konfigurace 2. Prohlídka

Zvědavost mě dohnala až ke snaze podívat se na Ruský národní systém. Stáhl jsem Astra Linux, který je prý doporučovaný pro ruskou armadu a státní instituto. Lehce se na ten zázrak koukneme.

Jsem v základu zvědavý člověk. Proto jsem neodolal pokušení, když jsem se dozvěděl, že se dá ruský národní systém Astra Linux nainstalovat iv angličtině. Vyhledal jsem si domovskou stránku, kterou lze přepnout i do angličtiny. Zde byla na výběr zakoupení komerční verze se zvýšenou bezpečnostní certifikací, nebo zdarma ke stažení common verze pro všeobecné použití. Stáhl jsem si verzi pro všeobecné použití.

Tak, um teď bezpečnost. Podobnou exotiku nikdy nezkoušejte na železe, kde máte data, ani ve virtuálním stroji, který má nastaveno sdílení adresářů se základním systémem. Nemuselo por to dobře dopadnout. A to nemám na mysli hned špatný úmysl autora programu, ale třeba chybu při běhu, nebo neopravenou zranitelnost. A toho může zneužít někdo zvenčí.

Použiji Virtualbox. Počítač nastavím raději na slušná 2 jádra a 8 GB de RAM. Instale je nastartována a první úkol je vybrat Angličtinu.

Procházím nabídky a potom se dostanu k Licenci. A pořádně koukám. Tohle není licença GPL3. Vypadá spíše jako license na freeware s omezením. Nejsem právník takže neposoudím legálnost použití. Ve firmě bych ale něco podobného určitě nepoužil. I když u tohoto produktu zájem o podobné použití u nás nečekám.

Dále pokračuji a říkám si, tohle vypadá že je instalátor z Debianu, dokonce bez velkých změn. A vida pokud dám zpět a dostanu se na výběr instalačních kroků, tak tady označení Debian zapomněli.

Instalaci mám dokončenou. Po restartu jsem na pracovní ploše. Zvětšení rozlišení jde naštěstí klasicky přes pravé tlačítko myši a můžu si prohlédnout pracovní prostředí. Tak minimálně 15 let starý styl. něco ale vypadá přinejmenším zajímavě.

Tak, a teď je potřeba pro použití ve VirtualBoxu nainstalovat přídavky pro hosta. Po výběru image z menu se přidá do virtuálního počítače. Nakouknu přes tento počítač a vyhledám ho. Ovšem připojení poklepem nefunguje. Správce souborů tohle neumožňuje. Pod pravým tlačítkem objevuji nabídku připojení. Takže jí ihned využiji. V menu dokonce najdu možnost spustit nad aktuálním adresářem terminál. Take ihned použiji.

Chci instalovat, ale soubor není označen jako spustitelný. Tohle jenom znovu ukazuje, že systém vychází z Debianu. Debian se chová stejně. První kopíruji na plochu. Potom mohu povolit možnost soubor spustit. Po spuštění jsou tu chybové hlášky. Že chybí programy pro rozbalování. Tohle již není standardní chování.

Musím je nainstalovat, ale nejdřív načíst repozitáře a updatovat. Provedu, ale celý postup se mi zdá podezřele pomalý. Bohužel jak se ukázalo o chvíli později byl tu důvod. Ještě bylo potřeba nainstalovat balíčky gcc, faça um perl. Instale dokonce napoprvé zamrzla a na podruhé stahování běželo v minimálních rychlostech.

Samotná instalace přídavku proběhla nakonec korektně. Takže budeme restartovat. Na pozadí je otevřen program pro snímky obrazovky. Používá se zde KDE Spectacle.


Source: Pctuning – Všechen obsah by pctuning.cz.

*The article has been translated based on the content of Pctuning – Všechen obsah by pctuning.cz. If there is any problem regarding the content, copyright, please leave a report below the article. We will try to process as quickly as possible to protect the rights of the author. Thank you very much!

*We just want readers to access information more quickly and easily with other multilingual content, instead of information only available in a certain language.

*We always respect the copyright of the content of the author and always include the original link of the source article.If the author disagrees, just leave the report below the article, the article will be edited or deleted at the request of the author. Thanks very much! Best regards!