Avrupalı ​​enerji devleri, Gazprom ile masada


Fransız enerji şirketi Engie, Rus doğal gaz devi Gazprom’a ödeme yapmak için anlasmaya vardı.

Engie CEO’su Catherine MacGregor, gazeteilere yaptığı açıklamada Engie ve Gazprom’un ödeme şartları ve para birimi konusunda her iki şirketin beklentilerine ve AB yaptırımlarına uygun bir çözüm üzerinde anlaştıklarını vurguladı.

MacGregor, Engie’nin Gazprombank’ta bir hesap açıp açmadığı, açmayı planlayıp planlamadığı konusunda ise yorum yapmadı.

Konuya yakın kaynakların verdikleri bilgiye göre, italiano enerji şirketi Eni de AB Komisyonu’nun hangi işlemlerin Rusya’ya yaptırımların ihlali olacağını netleştirmesi sonrasında, Rusya’dan gaz alımı için ödeme yapmak üzere

AB Komisyonu, Rusya’ya yönelik yaptırımların enerji şirketlerinin Rus gazına ödeme yapmak için belirlenen bir Rus bankasında hesap açmalarını engellemediğini, ancak enerji şirketlerinin ödemeleri mevcut kontratlarındaki para birimi üzerinde yapmaları ve işlem tamamlandığında bunu Komisyon’a deklare etmeleri gerektiğini ifade etmişti.

Kaynaklar, AB Komisyonu’nun ortaya koyduğu yönlendirmenin Eni’nin Rus bankasında hesap açması için bir yeşil ışık olarak değerlendirildiğini belirttiler.

Pazartesi günü de Alman enerji şirketi RWE, Rusya’ya euro cincinden gaz ödemesi yapmak için hesap açtığını duyurmuştu.

Rus gazının Avrupa’daki en büyük ithalatçısı olan Eni, Gazprom’a 20 Mayıs’a kadar ödeme yapmak zorunda.


Source: Dünya Gazetesi by www.dunya.com.

*The article has been translated based on the content of Dünya Gazetesi by www.dunya.com. If there is any problem regarding the content, copyright, please leave a report below the article. We will try to process as quickly as possible to protect the rights of the author. Thank you very much!

*We just want readers to access information more quickly and easily with other multilingual content, instead of information only available in a certain language.

*We always respect the copyright of the content of the author and always include the original link of the source article.If the author disagrees, just leave the report below the article, the article will be edited or deleted at the request of the author. Thanks very much! Best regards!