Babiš hovořil ve Sněmovně o biopalivech přes dvě hodiny


Praha – Sněmovní debata o poslanecké novele, která upravuje administrativu týkající se biomasy, se protahuje. Poslanci o návrhu debatují asi osm hodin. Sněmovní většina večer na návrh vládní koalice zkrátila dobu pro vystoupení řečníků na dvakrát deset minut. Do rozpravy se však přihlásil s přednostním právem předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš, který hovořil vic než dvě hodiny. Poslanci projednávají novelu jako první bod dnešní mimořádné schůze Sněmovny. Předtím pět hodin diskutovali, než schválili program schůze. Zkrácení doby pro vystoupení navrhl předseda klubu KDU-ČSL Marek Výborný a obvinil opozici z obstrukcí. Poslanci ANO obvinění odmítli.

Babiš mimo jiné řekl, že pokud dnešní vláda ruší povinné přimíchávání biosložky do pohonných hmot, podporuje režim Vladimira Putina, protože od něj bude muset nakupovat víc ropy. Zaplatí za para Rusku podle jeho výpočtu asi 14 miliard korun. Koalice podle něj lže, když tvrdí, že zrušením povinného přimíchávání zlevní pohonné hmoty, a poškozuje české zemědělce.

Největším výrobcem biopaliv v Česku je lovosická firma Preol, která patří do skupiny Agrofert z Babišových svěřenských fondů. Spolu s dalším podnikem z holdingu Agrofert, společností Primagra z Milína na Příbramsku, má na dodávkách biosložek pro státního distribuidora paliv Čepro dlouhodobě zhruba poloviční podíl.

Sněmovna neschválila návrh předsedkyně klubu ANO Aleny Schillerové omezit dobu k vystoupení na dvakrát 30 minutos. “Je zjevné, že opozice přistoupila k projednávání této schůze s vysoce obstrukčním přístupem,“ prohlásil Výborný. Například poslankyně ANO Jana Pastuchová předtím ve svém projevu hovořila mimo jiné o počtu stanic záchranné zdravotnické pomoci. Předsedkyně výboru pro veřejnou správu a bývalá ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová hovořila o cenách stavebních hmot. Její stranická kolegyně Margita Balaštíková mluvila o významu bioplynových stanic.

Poslanec KDU-ČSL David Šimek v reakci na projevy poslanců ANO vyzval předsedajícího, aby hlídal, zda řečníci hovoří k tématu. Poslankyně ANO Berenika Peštová však již předtím obvinění z obstrukcí odmítla. “Jestli se tady bavíme věcně, tak to přece nejsou obstrukce”, prohlásila. Jako první k novele vystoupil se zhruba dvouhodinovým projevem poslanec ANO Roman Kubíček, který přednášel stanovisko svého klubu.

Poslanci projednávají novelu zákona o podporovaných zdrojích energií, kterou předložila šestice poslanců ze šesti sněmovních klubů. S předlohou souhlasí i Piráti, byť pod ní není jejich zástupce podepsán, informoval předseda hospodářského výboru Ivan Adamec (ODS). Poslanecký návrh doplňuje výrobce, dovozce a dodavatele paliv z biomasy mezi povinné osoby pro dokládání kritérií udržitelnosti. Má jim také umožnit prokazovat plnění podmínek čestným prohlášením a použít přechodné období, kdy lze plnění kritérií takto považovat do konce roku 2022.

Poslanci mají na programu schůze ještě dalších pět bodů. Mají mimo jiné rozhodnout o zrušení pandemiakého stavu, jak navrhla vláda. Mají také v úvodním kole projednávat vládní návrh na zrušení elektronické provas tržeb nebo senátní návrh na zavedení korespondenční volby pro české občany v zahraničí.

Koaliční poslanci jsou připraveni na dlouhou debatu a obstrukce

Koaliční poslanci jsou podle předsedy sněmovní frakce ODS Marka Bendy připraveni na dlouhou debatu a obstrukce opozice. V případě, že se dnešní debata začne protahovat, uvažují o zkrácení doby pro jednotlivá vystoupení. Benda novinářům před začátkem schůze řekl, že zákonodárci vládní koalice respektují právo opozice se vymluvit a budou ve Sněmovně a tamních kancelářích i celou noc. Podle předsedy pirátského klubu Jakuba Michálka opoziční hnutí ANO maskuje řečmi o dopadech snížení plateb za státní pojištěnce či zrušení elektronické Evidence plateb svůj zájem, kterým je to, aby seánedostalo na stz.

“Uděláme maximum pro to, abychom obstrukce překonali. Dřív nebo později se k tomu dostaneme,” uvedl Michálek na tiskové konferenci k novele o střetu zájmů. “Bojují proti jiným bodům, nikoli penězům ve zdravotnictví,” podpořil jeho názor Benda.

Benda odmítl uvést, kdy por vládní koalice přistoupila na silové přerušení debate o zákonech a hlasování. “Nebudeme říkat, kdy použijeme zbraně hromadného ničení,” uvedl s použitím přirovnání, které zaznělo v novinářské otázce. Opozici je podle něj “třeba vysvětlit, že přestala vládnout”. Připomenul, že zrušení elektronické Evidence tržeb zavedené za vlády hnutí ANO je součástí programového prohlášení vlády, nepřineslo slibované daňové výnosy a pouze obtěžuje živnostníky. Uvedl, že v tomto případě por menší opoziční strana – hnutí SPD, neměla koalici v projednávání návrhu “škodit”.

Za nezbytné označil projednání pandemiaké pohotovosti šéf klubu lidovců Marek Výborný. Sněmovní menšina musí být slyšena, ale není možné, aby dlouhými jednáními byly obstruovány návrhy vlády, míní.

Předsedkyně poslaneckého klubu opozičního hnutí ANO Alena Schillerová čeká dlouhé debate na plénu Sněmovny o zrušení elektronické Evidence tržeb či snížení plateb za státní pojištěnce. Budeme diskutovat, seč nám budou síly stačit, řekla na dnešní tiskové konferenci. Je podle ní možné, že vystoupí hodně poslanců ANO s dlouhými projevy, vždy pak půjde o tematickou diskusi.

Schillerová čeká dlouhé debate o zrušení EET či snížení plateb za pojištěnce

Předsedkyně poslaneckého klubu opozičního hnutí ANO Alena Schillerová čeká dlouhé debate na plénu Sněmovny o zrušení elektronické Evidence tržeb (EET) či snížení plateb za státní pojištěnce. Budeme diskutovat, seč nám budou síly stačit, řekla na dnešní tiskové konferenci.

Schůzi vyvolali koaliční poslanci. Návrh programu zahrnuje většinou předlohy, u nichž hrozí nebo už započaly obstrukce opozičních ANO či SPD. Opět nejsou vyloučena ani noční jednání dolní komory.

Největší problema má ANO podle Schillerové s kontroverzním snížením plateb za státní pojištěnce do zdravotnictví od poloviny roku tak, por průměr za celý rok dosahoval loňské úrovně. Tuto předlohu hodlá obstruovat i SPD. EET por podle Schillerové měla být zachována alespoň na dobrovolné bázi.

Předseda ústavně-právního výboru Radek Vondráček zmínil, že neexistuje racionální důvod pro probírání zavedení možnosti korespondenční volby poslanců a prezidenta pro Čechy ze zahraničí a novelu o střetu zájmů.

Schillerová řekla, že je možné, že vystoupí hodně poslanců ANO s dlouhými projevy, vždy pak půjde o tematickou diskusi. “Zda bude, či nebude noční jednání, nezáleží na nás. Meu pro para určitě hlasovat nebudeme. Pokud bude, navrhne si para vládní koalice a bude si para muset prohlasovat, protože meu pro para ruku nezvedneme,” uvedla.

Po schůzi vyvolané vládním táborem se poslanci mimořádně sejdou z podnětu opozičního hnutí ANO ke čtveřici návrhů na plošnou pomoc obyvatelům v souvislosti se zdražením plynu, elektřiny a pohonných hmot. Jde zejména o jejich osvobození od daně z přidané hodnoty. Některé z předloh už prosazovala někdejší vláda Andreje Babiše (ANO) a poslanci se k nim mimořádně sešli v prosinci. Nová koalice ale neumožnila schválení programu této schůze a kabinet Petra Fialy (ODS) pak předlohy ze Sněmovny stáhl.

Poslanci ANO podali předlohy znovu a přidali k nim i osvobození benzinu a nafty od daně z přidané hodnoty. Je pravděpodobné, že dolní komora i tentokrát návrh programu schůze k těmto plošným podporám neschválí. Navzdory tomu se otevře prostor pro debatu omezenou na řečníky s přednostním právem.

SPD chce obstruovat plán snížit platby za státní pojištěnce ze všech sil

Opoziční hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) se v souladu s dřívějšími prohlášeními chystá obstruovat vládní návrh na snížení plateb za státní pojištěnce. Předseda SPD Tomio Okamura dnes novinářům řekl, že proti schválení zákona bude jeho hnutí bojovat ze všech sil. Vládní plán por podle něj zhoršil dostupnost zdravotní péče. Jak moc se schůze poslanců protáhne, záleží podle SPD na vládních stranách.

Okamura před jednáním Sněmovny řekl, že opatření v krátké době způsobí vážný propad příjmů zdravotních pojišťoven. “V důsledku toho následně dojde velmi rychle k zhoršení dostupnosti a kvality zdravotních výkonů a zdravotní péče pro české občany,” uvedl šéf SPD. Hnutí proti tomu podle něj bude ve Sněmovně bojovat ze všech sil.

Jak moc protáhnou obstrukce jednání Sněmovny, záleží podle SPD na vládních stranách. “Pokud bude jednání standardně das 19:00, leve meu para jednání ukončíme v 19:00 a přijdeme zase další den, jak běžně probíhá Sněmovna. Ale jestli se vláda bude snažit protahovat jednání přes celou nockend, takí den, moří den, moří den se budeme snažit všemi demokratickými prostředky tomu zabránit,” řekl šéf poslanců SPD Radim Fiala. Obstrukce mezi takové prostředky patří, dodal.

Zásadně negativní postoj má SPD ik návrhu na zavedení možnosti korespondenční volby poslanců a prezidenta pro Čechy ze zahraničí. Předseda poslanců SPD Fiala považuje korespondenční volbu za evidenteně protiústavní, protože nezaručí tajné a rovné hlasování. Vláda premiéra Petra Fialy (ODS) chce podle SPD zavést korespondenční volbu kvůli své klesající podpoře a obavám z neúspěchu v příštích volbách.

V případě úplného zrušení elektronické Evidence tržeb (EET), o kterém se má na nynější schůzi také jednat, chce SPD podobně jako hnutí ANO zachovat EET alespoň na dobrovolné bázi. “Hnutí SPD prosazuje dobrovolnost vstupu do EET. Platí, že daně se platit mají,” konstatoval Okamura.


Source: České noviny – hlavní události by www.ceskenoviny.cz.

*The article has been translated based on the content of České noviny – hlavní události by www.ceskenoviny.cz. If there is any problem regarding the content, copyright, please leave a report below the article. We will try to process as quickly as possible to protect the rights of the author. Thank you very much!

*We just want readers to access information more quickly and easily with other multilingual content, instead of information only available in a certain language.

*We always respect the copyright of the content of the author and always include the original link of the source article.If the author disagrees, just leave the report below the article, the article will be edited or deleted at the request of the author. Thanks very much! Best regards!