Bunu da gördük! 12,8 milyar dolarlık kripto Ponzi dolandırıcılığı tarihe geçti!


Kripto para endüstrisi büyüdükçe, kötü niyetli kişiler ve gruplar, kurbanlarına milyarlarca dolara mal olan vurgunlar gerçekleştiriyor. Filho olarak Hindistan’da, şimdiye kadarki e büyük kripto Ponzi dolandırıcılığı gerçekleşti. Kurbanlardan tam 12,8 milyar dolar çaldılar.

Bunu da gördük! 12,8 milyar dolarlık kripto Ponzi dolandırıcılığı tarihe geçti!

Hindistan merkezli bir haber platformu Onmanorama’nın 16 Haziran’da bildirdiğine gore, özellikle GainBitcoin adlı ayrıntılı piramit şemasında, kurbanlar toplam 1 trilyon Hint rupisini kaybettiler. Bu da 12,8 milyar dolardan fazlaya denk geliyor.

Tipik bir piramit şemasında, dolandırıcılığın düzenleyicisi Amit Bhardwaj, ‘Seven Stars’ yardımıyla çalıştı. Grup, kurbanlarına çok seviyeli pazarlama programları aracılığıyla 18 é boyunca Bitcoin-on-Bitcoin mevduatlarında %10 aylık getiri sözü verdi.

Bitcoin ( BTC ) sayısının sınırlı olduğunu ve bu nedenle garantinin geçerli olmadığını fark etmeden önce, birçok yatırımcı paralarını dolandırıcılığa yatırdı.

Bhardwaj’ın kendisinin 385.000 ila 600.000 Bitcoin arasında kar elde ettiği varsayılıyor ve Maharashtra eyaletinin başkenti Pune polisinin davaya dahil olan 60.000’den fazla kullanıcı kimliğini ve e-posta adresini takip ettiğibilyor.

Kriptonun yasallığı bir araştırma konusu değil

Hindistan Maliye Bakanlığı Gelir Bakanlığı İcra Müdürlüğü (ED), Mart ayının başlarında, Hindistan’da kripto para biriminin yasallığının, hala nasıl düzenleneceğine karar verme sürecinde olduğunu belirtti. Bir Ponzi şeması olduğu için bu durumda bir sorun olmadığını söyledi ve şunları belirtti:

“Şimdiye kadar yürütülen soruşturma, dilekçe sahibi Vivek Bhardwaj, Mahender Bhadrway ve diğerlerinin, yani çok seviyeli pazarlama ajanlarının ve ilgililerinin göz yummasıyla (bu yıl Ocak ayında ölen) Amit Bhardwaj’ın suç geliri olarak 80.000 bitcoin topladığını ortaya koydu.”


Source: Teknolojioku Rss by www.teknolojioku.com.

*The article has been translated based on the content of Teknolojioku Rss by www.teknolojioku.com. If there is any problem regarding the content, copyright, please leave a report below the article. We will try to process as quickly as possible to protect the rights of the author. Thank you very much!

*We just want readers to access information more quickly and easily with other multilingual content, instead of information only available in a certain language.

*We always respect the copyright of the content of the author and always include the original link of the source article.If the author disagrees, just leave the report below the article, the article will be edited or deleted at the request of the author. Thanks very much! Best regards!