Čeští volejbalisté porazili Turky a po 18 letech vyhráli Evropskou ligu


Atualizar: 19.06.2022 23:34

Varaždín (Chorvatsko) – Čeští volejbalisté po osmnácti letech vyhráli Evropskou ligu. Favorizované Turecko, které ovládlo poslední dva ročníky soutěže v letech 2019 a 2021, porazili ve finále 3:1 po set 25:21, 25:22, 21:25 a 27:25.

Čeští volejbalisté hráli Final Four po čtyřech letech, v roce 2018 v boji o vítěznou trofej nestačili na Estonsko. Do dnešního finále v chorvatském Varaždínu vstoupili lépe a vyhráli první set, v němž trenér Jiří Novák dával příležitost oběma univerzálům Jakubu Indrovi a Marku Šotolovi i nahrávačům Luboši Bartůňkovi a Jiřímuvi. Při Šotolově podání Češi odskočili na 20:16 a díky bojovnosti v obraně a trpělivosti v útoku pohodlně vyhráli 25:21.

Ve druhé sadě se českým hráčům tolik nedařilo na podání a měli problémy s ubráněním rychlých tureckých kombinací. Obhájci trofeje většinu setu vedli. Za stavu 21:17 v jejich prospěch ale začal na servisu úřadovat druhý nahrávač Srb a znovu se chytila ​​obrana, takže přišla málo vídaná otočka na 23:21 pro Česko. V závěru Češi proměnili hned první setbol, ​​i když na to museli poměrně dlouho čekat. Turci si nechali odpískaný aut překontrolovat videorozhodčím, ale ten situaci nedokázal posoudit, takže k nevoli tureckého kouče platil původní verdikt.

V úvodu třetího setu byli Turci viditelně zaskočení, ale čeští volejbalisté toho vinou zkažených servisů nevyužili k vytvoření většího než tříbodového náskoku. Dez nakonec nestačil. Turečtí volejbalisté se postupně oklepali a sérií podání a bloků otočili ze 16:17 na 20:17. Tím zlomili vývoj ve svůj prospěch a vynutili si pokračování zápasu.

Ve čtvrté sadě měli znovu nejdříve navrch čeští volejbalisté, kteří vedli 16:12. Pak ale udělali několik chyb, Turci se postupně dostali do vedení 23:22 a roztančili skupinku svých příznivců v jinak prakticky prázdné hale. Tie-break ale Češi nepřipustili. Vzali si těsné vedení zpět, um když pravák Adam Zajíček poslal míč přes síť netradičně levou rukou, měli už třetí mečbol. Ten proměnil Martin Licek esem o pásku.

Lídrem českého týmu byl dnes smečař Jan Galabov, který útočil s úspěšností přes 70 procent a připsal si celkem 21 bodů. Přes deset bodů se dostali oba univerzálové.

Čeští hráči budou mít stejně jako jejich reprezentační kolegyně příležitost v Challenger Cupu, který je kvalifikací o elitní Ligu národů. Mužský turnaj bude na konci července hostit Coreia.

Evropská liga volejbalistů ve Varaždínu (Chorvatsko):

Final:

Turecko – ČR 1:3 (-21, -22, 21, -25)

Rozhodčí: Herbik (Pol.), Boris (It.). Tempo: 121 min. Diváci: 1000.

Sestava a body ČR: Licek 10, Zajíček 7, Indra 12, Galabov 21, Sedláček 2, Bartůněk 1, libero Moník – Šotola 16, Srb 1, Polák 2, Špulák.

Nejvíce bodů Turecka: A. Lagumdzija 19, M. Lagumdzija 11, Savas, Bayram a Gülmezoglu po 9.

O 3. misto:

Chorvatsko – Ucrânia 3:2 (20, 19, -18, -17, 15).


Source: České noviny – sport by www.ceskenoviny.cz.

*The article has been translated based on the content of České noviny – sport by www.ceskenoviny.cz. If there is any problem regarding the content, copyright, please leave a report below the article. We will try to process as quickly as possible to protect the rights of the author. Thank you very much!

*We just want readers to access information more quickly and easily with other multilingual content, instead of information only available in a certain language.

*We always respect the copyright of the content of the author and always include the original link of the source article.If the author disagrees, just leave the report below the article, the article will be edited or deleted at the request of the author. Thanks very much! Best regards!