Chcete cítit polibek ve virtuální realitě? Díky ultrazvuku to bude možné

Virtuální realita pořád není mainstreamovou věcí, jak se předpokládalo už před desítkami let. Přesto se schopnosti stále vylepšují a hledají se nové způsoby, jak ji posunout dál. Vědci na Universidade Carnegie Mellon se např. zajímali o to, zda a jak por bylo možné vytvářet rozumnou haptickou odezvu pro ústa. Mít na ústech něco, co de se jich dotýkalo, de bylo nepraktické a pro mnoho lidí i nepříjemné. Jako schůdné řešení se ukázal být ultrazvuk, který vyžaduje relativně malé zařízení umístěné pod VR brýlemi.

Ten sice běžně nevytváří nějak významnou haptickou odezvu, nicméně správným směrováním, koncentrací i rušením vln dokáže na krátkou vzdálenost vyvolat tyto vjemy na místechv nervoý která majč vysíok. Para se týká např. konečků prstů nebo právě úst, jazyka a okolí. Zatímco na jiných částech těla por systém nevyvolal žádný detekovatelný vzruch, na těchto místech je to možné.

Systém byl otestován na 16 dobrovolnících a většina vypověděla, že zvýšil zážitky ve světě virtuální realidade, někteří však nic nepocítili. Některé zážitky na tom byly lépe, některé hůře. Jako hodně úspěšné byly simulace čištění zubů, padající kapky nebo brouk či pavouk lezoucí po ústech (někteří se dokonce plácli, aby ho zabili). Naopak chůze přes pavučiny byla horší. Ač ji hodnotili jako zajímavou, spoustě lidí chyběly další vjemy na těle (a ne jen na ústech). Pití vody z fontány na jednu stranu vytvářelo věrné vjemy co se týče doteku, ale chyběl tam pocit mokra. Zásadním problémem je kalibrace, protože každý má jiný tvar tváře a úst. Výzkum byl prezentován na CHI Conferência sobre Fatores Humanos em Sistemas Computacionais v New Orleans.


Source: Svět hardware by www.svethardware.cz.

*The article has been translated based on the content of Svět hardware by www.svethardware.cz. If there is any problem regarding the content, copyright, please leave a report below the article. We will try to process as quickly as possible to protect the rights of the author. Thank you very much!

*We just want readers to access information more quickly and easily with other multilingual content, instead of information only available in a certain language.

*We always respect the copyright of the content of the author and always include the original link of the source article.If the author disagrees, just leave the report below the article, the article will be edited or deleted at the request of the author. Thanks very much! Best regards!