“Čierny” mor bol v stredoveku zavlečený do Európy z Kirgizska, zistili vedci – Človek – Veda a technika

Bubonický mor, ktorý v stredoveku zahubil nemalú časť európskeho obyvateľstva, pochádzal z Kirgizska, a nie z Číny, ako sa predtým tvrdilo.

Uvádza to nová štúdia, ktorú zverejnil časopis Nature. Skupina vedcov z univerzít v Nemecku a Británii analyzovala hroby zo 14. storočia v tejto bývalej sovietskej republike a našla tam stopy po infekcii baktériou Yersinia pestis, ktorá bubonický mor spôsobuje. Archeológovia a bádatelia z univerzít v Stirlingu a Tübingene az Inštitútu Maxa Plancka v Lipsku analyzovali sedem hrobov na cintoríne zo 14. storočia pri jazere Issyk-kuľ.

Čítajte aj Časté nočné mory môžu porť predzvesťou Parkinsonovej choroby

Podľa nápisov na náhrobných kameňoch ľudia uložení v týchto hroboch zomreli v rokoch 1338 a 1339, čo je zhruba desať rokov pred tým, ako sa mor prejavil v Europa. Vďaka analýze DNA vedci zistili, že mŕtvi sa nakazili baktériou Yersinia pestis. Počet ľudí pochovaných na cintoríne podľa vedcov dokladá, že táto komunita, ktorá sa zaoberala okrem iného ďalekým obchodom, čelila veľkej nadúmrtnosti niekoľko rokov pred tým, ako mor zasiahol Európu.

Na základe analýzy DNA em vedci domnievajú, že baktérie objavené v Kirgizsku patria k najstarším kmeňom baktérie. Tie boli na začiatku epidémie, ktorá sa potom dostala až do Európy. Prenos baktérie na človeka spôsobili podľa bádateľov svište. Kmene baktérií Yersinia pestis potom začali rýchlo mutavať. Podľa bádateľov Kirgizsko stojí na začiatku veľkej diverzifikácie baktérie moru.

mrna vakcina Čítajte aj Vakciny na báze mRNA por mohli pomôcť v liečbe rakoviny pankreasu

Podľa odhadov demografov a historikov morová vlna známa ako čierna smrť zahubila v 14. a 15. storočí až tretinu európskeho obyvateľstva. „Čierna smrť ma vždy veľmi zaujímala a jedným z mojich snov bolo odhaliť tajomstvo jej pôvodu,“ uviedol Phil Slavin, jeden z autorov štúdie. Dlho sa pritom tvrdilo, že mor bol zavlečený do Európy z Číny cez ďaleký obchod bez toho, aby pre toto tvrdenie existovali vierohodné vedecké podklady.


Source: Pravda – Veda a technika by vat.pravda.sk.

*The article has been translated based on the content of Pravda – Veda a technika by vat.pravda.sk. If there is any problem regarding the content, copyright, please leave a report below the article. We will try to process as quickly as possible to protect the rights of the author. Thank you very much!

*We just want readers to access information more quickly and easily with other multilingual content, instead of information only available in a certain language.

*We always respect the copyright of the content of the author and always include the original link of the source article.If the author disagrees, just leave the report below the article, the article will be edited or deleted at the request of the author. Thanks very much! Best regards!