Endeavor bol najmladší stroj americkej flotily raketoplánov – Vesmír – Veda a technika

Americký raketoplán Endeavour, ktorý sa na svoju prvú púť do kozmu vydal 7. mája 1992, bol dve desiatky rokov najmladším členom americkej vesmírnej flotily.

V nej nahradilo plavidlo pomenované po lodi, na ktorej James Cook vyrazil na svoju prvú objaviteľskú cestu, nešťastný Challenger, zničený pri katastrofe v roku 1986. testy v atmosfére, nakoniec ale postavili úplne nový kus.

Endeavour, v ktorého konštrukcii našlo mnnoho dielov, ktoré boli vyrobené ako náhradné pri stavbe lodí Discovery a Atlantis, sa do vesmíru vypravil celkom dvadsaťpäťkrát. Na svojej poslednej dvojtýždňovej ceste, na ktorú odštartoval 16. mája 2011, dokonca na svojej palube zviezol slávneho českého Krtka. Známu postavičku vzal na obežnú dráhu astronauta Andrew Feustel, ktorého manželka má české korene. A po návrate z kozmu potom americký výskumník pri návšteve Českej republiky daroval plyšového vesmírneho cestovateľa jeho autorovi Zdeňkovi Milerovi.

Čítajte aj Výskum myší z ISS môže objasniť tvorbu obličkových kameňov u astronautov

Po lete Endeavor definitívne zavŕšil éru amerických opakovane použiteľných kozmických lietadiel Atlantis, ktorý sa z úplne poslednej cesty raketoplánu vrátil 31. jula 2011. Po konci ich kariéry sa o vesmírne strojelili strojelili 31. jula 2011. Po konci ich kariéry sa o vesmírne strojelili strojelili. Endeavor sa najprv v setembro 2012 zviezol na chrbte špeciálne upraveného Boeingu 747 na losangeleské letisko, aby o mesiac neskôr po niekoľkodňovej pozemnej ceste dorazil do Kalifornského vedeckého strediska, kde je vystavený.

Dnes nesie meno Endeavor jedna z opakovane použiteľných kozmických lodí Crew Dragon spoločnosti SpaceX.


Source: Pravda – Veda a technika by vat.pravda.sk.

*The article has been translated based on the content of Pravda – Veda a technika by vat.pravda.sk. If there is any problem regarding the content, copyright, please leave a report below the article. We will try to process as quickly as possible to protect the rights of the author. Thank you very much!

*We just want readers to access information more quickly and easily with other multilingual content, instead of information only available in a certain language.

*We always respect the copyright of the content of the author and always include the original link of the source article.If the author disagrees, just leave the report below the article, the article will be edited or deleted at the request of the author. Thanks very much! Best regards!