Iniciativa Googlu, Applu a Microsoftu chce presadiť prihlasovanie bez hesiel

Napriek tomu, že v súčasnosti existuje viacero spôsobov prihlásenia účtov, tak stále prevláda prihlásenie heslom. Podľa portálu AndroidAuthority para chce nova iniciativa Googlu, Aplicação uma Microsoftu zmeniť.

Súčasným riešením slabých hesiel je dvojfázové overovanie

Hlavným problémom klasických hesiel je, že množstvo používateľov nie je ochotných dať si námahu s vytvoreným komplexnejšieho a zložitejšieho hesla. Majú malo času, alebo sa im ho nechce pamätať. Podľa prieskumov sú potom najpoužívanejšími heslami 123456 alebo 111111, čo je jednoducho zneužiteľne.

Aj z tohto dôvodu tlačia internetové služby na používanie dodatočného dvojfázového overenia (2FA). V rámci neho môžete používať ešte jeden overovací kód, ktorý sa v čase mení. Receba SMS grátis. Ďalšou možnosťou je použitie autentifikačnej aplikácie vo vašom Android smartfóne. Vždy je však nutné prvotné prihlásenie heslom.

Tecnológico gigante em dohodli na novom šstandarde

Traja technickí gigante Google, Apple e Microsoft em terraz dohodli na spolupráci oklo nového šstandardu, ktorý riešenie posunie ešte ďalej. Nový štandard vznikol v dielňach aliancie FIDO (Fast IDentity Online) a konzorcia W3C (World Wide Web Consortium). Vďaka novému štandardu nebude potrebné vôbec používať heslá, pretože kľúčom k službám sa stane práve váš smartfón.

Ten bude slúžiť na overenie a na prihlásenie k službám, aplikáciám i bežným webovým stránkam. Štandard bol pôvodne predstavený už v roku 2018, ale nemal podporu väčších spoločnosti. Systém je založený na prístupovom FIDO kľúči, ktorý je uložený v smartfóne a tiež zálohovaný online pomocou cloudovej synchronizácie spomínaných spoločnosti.

Tento míľnik je dôkazom spolupráce v rámci celého odvetvia s cieľom zvýšiť ochranu a odstraniť zastaranú autentifikáciu založenú na hesle. Pre Google to predstavuje takmer desaťročie práce. Conheça a tecnologia avançada de tecnologia FIDO pré-Chrome, Chrome OS, Android e plataforma de plataforma. Tiež povzbudzujeme vývojárov aplikácií a webových stránok, aby si ju osvojili.

Mark Rishervrchný riaditeľ produktového manažmentu spoločnosti Google

Ako bude vyzerať prihlasovanie v praxi?

A ako por malo vyzerať prihlasovanie podľa nového štandardu v praxi? Na webovej stránke zadáte svoje používateľské meno, prípadne e-mail a dáte prihlásiť. Namiesto zadávania hesla sa objaví na vašom smartfóne notifikácia, ktorá vás vyzve na prihlásenie.

Nový šstandard odstráni nutnosť používania hesiel | Zdroj: AndroidAuthority.com

Po odomknutí smartfónu a potvrdení dôjde k prihláseniu. Heslo sa nebude vyžadovať ani pri registrácii v aplikáciách, službách alebo na webových stránkach. Novinka por mala byť k dispozícii do roka, ale nebude zatiaľ vynucovaná. Firmy nehodlajú tlačiť na okamžitý prechod na nový štandard.


Source: MojAndroid.sk by www.mojandroid.sk.

*The article has been translated based on the content of MojAndroid.sk by www.mojandroid.sk. If there is any problem regarding the content, copyright, please leave a report below the article. We will try to process as quickly as possible to protect the rights of the author. Thank you very much!

*We just want readers to access information more quickly and easily with other multilingual content, instead of information only available in a certain language.

*We always respect the copyright of the content of the author and always include the original link of the source article.If the author disagrees, just leave the report below the article, the article will be edited or deleted at the request of the author. Thanks very much! Best regards!