Jak na malý a levný domácí server: instalace, ovládání a připojení


Podíváme se, jak si postavit malý domáci server s Linuxem. V tomto článku si probereme instalaci, ovládání a připojení na server.

První otázka zní: servidor potřebuji domácí? Na to si musí odpovědět každý sám. A může to být klidně i odpověď mám rád vše pod svou kontrolou a miluji nastavování. Pokud ale plánujete používat server hlavně na činnosti na internetu, zvažte, zda není vhodnější použít službu VPS – Virtual Private Server.

Obecné doporučení dát nemohu, protože odpověď může zase být subjektivní. Minimálně por ale každý měl zvážit spotřebu elektřiny domácího systému a náklady na případné získání veřejné IP address a porovnat je s poplatky poskytovatelům VPS.

Spotřeba elektřiny je v dnešní době stále důležitější parametr. Na hardware pro domácí server je proto vhodné se nejprve podívat z jednoho pohledu – musí to žrát co nejméně elektřiny. Před výběrem si musíme si ujasnit, na co budeme server používat. Protože dalším logickým krokem je vybírat a pořídit si pouze takový výkon, který nutně potřebujeme.

Pokud naše nároky, především v oblasti diskových operací, nejsou vysoké, dá se dnes doporučit segment jednodeskových počítačů. Bohužel je momentálně jejich dostupnost silně omezená. Typickým představitelem je třeba Raspberry Pi. Osobně jsem tento problém řešil tím, že jsem použil variantu PI 400 usazenou v klávesnici. Tato verze byla v době psaní článku snad jediná k sehnání.

Výkon již stačí pro mnoho oblastí zamyšleného použití. Omezení zde budeme především volbou úložného zařízení. Karta micro SD není vhodná pro časté zápisy. Řešení je disk do USB, ale to přináší další nevýhody. Minimalně prostorové.

Pokus uvažujeme o větším výkonu a možnosti přece jen použít klasický disk, ale nechceme se vzdát nízkých nákladů na elektřinu, je rozumné vybírat v segmentu minipočítačů. Klasický představitel této kategorie má malé rozměry a notebookové komponenty. Často se prodávají jako polotovary, což znamená že v základní konfiguraci není obsažen pevný disk a paměti. Kupující si je musí pořídit a osadit samostatně. To umožňuje lepší konfigurovatelnost. Typickými představiteli této kategorie jsou například:

Počítače řady Intel NUC

nebo Gigabyte Brix

Jak ušetřit na spotřebě, pokud požadujeme flexibilitu klasického počítače? Chce to moderní komponenty: úsporný procesor s integrovanou grafikou a disky nakonfigurovat tak, aby jich byl co nejmenší počet, samozřejmě pokud nemáte v úmyslu vytvořit pólo RAID. Soustavně běžící servidor por neměl sloužit jako odkladiště starých disků.

Pokud jde o processador, volil bych Celeron, nebo Athlon a co nejnovější řady. Základní deska stačí obyčejnější, nároky na napájení nebudou vysoké. Pro voz na Linuxu budou stačit paměti ou kapacitě 4 až 8 GB podle aktuálních cen. Na zdroji bych nešetřil. Nemusí mit velký výkon, měl por ale být kvalitní.


Source: Pctuning – Všechen obsah by pctuning.cz.

*The article has been translated based on the content of Pctuning – Všechen obsah by pctuning.cz. If there is any problem regarding the content, copyright, please leave a report below the article. We will try to process as quickly as possible to protect the rights of the author. Thank you very much!

*We just want readers to access information more quickly and easily with other multilingual content, instead of information only available in a certain language.

*We always respect the copyright of the content of the author and always include the original link of the source article.If the author disagrees, just leave the report below the article, the article will be edited or deleted at the request of the author. Thanks very much! Best regards!