Jak ochránit mobil na dovolené? Bateriím škodí horko, vlhko i nadmořská výška

  • Léto je tady, a tak nastává čas dovolených
  • Co si určitě nezapomenete vzít, je mobilní telefon
  • Poradíme vám, jak se o něj postarat, aby nepřišel k úhoně

Doporučujeme 7 aplikací na dovolenou, které musíte mit!

Baterie mobilních telefonů na dovolených trpí. Jak přírodní vlivy mění výkon akumulátorů nejen u mobilů, ale i fotoaparátů a dalších zařízení? Horko způsobuje, že se bateria rychleji vybíjí. Problema může přinést i vysoká vlhkost a nadmořská výška. V tomto článku na Mobilizujeme.cz vám poradíme, jak svá zařízení chránit a zachovat plnou kapacitu akumulátoru.

Nevystavujte mobil horku

Přehřívání mobilních telefonů se v létě dá jen stěží vyhnout, ale je třeba mít na paměti, že jim horko škodí, obzvláště pak jejich bateriím. Optimální teplota pro fungování móvel se pohybuje okolo 20 °C. Obecně pro baterii, potažmo celé zařízení, není vhodné, pokud ho necháte na přímém slunci. Proto je potřeba mobil před vysokými teplotami chránit.

Nevystavujte zařízení horku a nenabíjejte ho na slunci. Je jasné, že mobil budete chtít mít na dovolené pořád při ruce. Člověk nikdy neví, kdy se objeví něco zajímavého, co bude potřeba zachytit. Lidé si tak často odloží zařízení na vyhřátý stolek, lehátko, nebo dokonce zábradlí. Tím ale jeho baterii vystavují největšímu nebezpečí. Mobil poté nejenže nejde udržet v ruce, ale zároveň se ničí.

Bateria

Bateria


Čtěte takeé: Toto je 5 nešvarů, kterých se dopouštíte při nabíjení telefonu. Děláte je i vy?!


„Dochází k rychlejšímu vybití baterie, pro kterou je vysoká teplota fatální. Naprosto nevhodné je položit zařízení například na rozpálené kovové povrchy nebo palubní desku auta,“ vysvětluje Radim Tlapák, ředitel předního internetového obchodu BatteryShop.cz, který nabízí široký výběr akumulátorů do mobilních zařízení.

„K okolní teplotě se navíc přidává ještě odpadní teplo, které vzniká fungováním telefonu. Například u počítačů je přebytečné teplo odváděno pomocí ventilátorů, těmi ale mobily nedisponují. Proto není vůbec vhodné vystavovat zařízení přímému slunci na dobu delší, než je nezbytně nutné. Přehřívání baterii vybíjí, a zároveň snižuje její životnost. V extrémních případech může vest až k jejímu výbuchu,“ popsal Tlapák.

Chraňte svá zařízení před vlhkem

K horkým letním dnům neodmyslitelně patří i pobyt u vody. A právě ta je původcem nejčastějších příčin poruch mobilních telefonů. „Na vině jsou minerály, které obsahuje zejména mořská voda. Ty způsobují korozi elektronických obvodů,“ upozorňuje Radim Tlapák. Kromě přímého kontaktu s vodou není vhodné mobily vystavovat ani vysoké vlhkosti vzduchu. Eu před tou byste proto svá zařízení měli chránit, a to například pomocí vodotěsných obalů.

Pokud se vám mobil nepodaří před vodou uchránit a celý ho vykoupete, musíte z něho co nejrychleji dostat vlhkost ven. Pokud je to možné, vyjměte ze zařízení akumulátor, otřete zejména konektory suchým hadříkem a nechte vše vysušit na vzduchu. Zařízení je možné vložit i do rýže, která vlhkost absorbuje, dejte však pozor, aby se zrnka nedostala do otvorů. Přístroj opětovně nabijte a zapněte, až když je mobilní telefon zcela suchý.

Motorola Defy a voděodolnost

Voděodolné telefony nesmí do slané vody


Čtěte takeé: Jak pečovat o baterii v telefonu, aby vám dlouho vydržela?


Pozor na pády mobilu do písku

Na pláži hrozí nejen nebezpečí z přehřátí nebo navlhnutí, pro mobilní telefony a jejich baterie jsou riziková i zrnka písku nebo malé kamínky. Ty se totiž mohou dostat do portu pro nabíjení a omezit tak možnosti kontaktu nabíječky s akumulátorem. Při nabíjení pak může docházet k problémům. Chraňte proto svá zařízení tak, že je schováte do pouzdra, případně využijte záslepky proti prachu, kterými pokryjete alespoň porty.

Ve vysoké nadmořské výšce mějte mobil v teple

Pokud jste milovníci aktivního odpočinku, možná volíte raději výlety do přírody než dovolenou na pláži. Pravděpodobně se vám stalo, že jste na výšlap vyráželi s plně nabitým mobilem a po zdolání vrcholu vás překvapilo, o kolik procent poklesla kapacita baterie. Ačkoliv se to může zdát nepravděpodobné, i vysoká nadmořská výška není pro baterii vašeho zařízení příznivá.

Samsung Galaxy S21, atualização

Je to podobné jako u člověka. Toké telefon byste na výletě měli nosit raději v kapse, kde tolik neprochladne | foto: vlastní

„S rostoucí nadmořskou výškou totiž klesá procento kyslíku ve vzduchu. Para může způsobit, že se baterie vybije rychleji. Když elektřina proudí vzduchem mezi dvěma body, vytváří jiskření. Izolační vlastnosti vzduchu běžně omezují rychlost, kterou elektřina proudí. Ve vyšší nadmořské výšce však elektřina proudí rychleji, a proto se baterie i rychleji vybíjí,” popisuje processa Tlapák.

Ve vysoké nadmořské výšce je navíc chladnější počasí, které baterii také neprospívá. Pokud jste horalové, můžete svá zařízení chránit alespoň před zimou, a to tak, že je uložíte například do vnitřní kapsy bundy, kde je tepleji.


Source: Mobilizujeme.cz by mobilizujeme.cz.

*The article has been translated based on the content of Mobilizujeme.cz by mobilizujeme.cz. If there is any problem regarding the content, copyright, please leave a report below the article. We will try to process as quickly as possible to protect the rights of the author. Thank you very much!

*We just want readers to access information more quickly and easily with other multilingual content, instead of information only available in a certain language.

*We always respect the copyright of the content of the author and always include the original link of the source article.If the author disagrees, just leave the report below the article, the article will be edited or deleted at the request of the author. Thanks very much! Best regards!