Johnson přiznal, že vláda dostatečně neřeší nárůst životních nákladů


Předseda vlády zpočátku trval na tom, že vláda dělá “vše, co je v jejích silách”, por lidem pomohla s narůstajícími cenami plynu a elektřiny. Moderadora Susanna Reidová ho ale poté konfrontovala s příklady lidí, kteří mají problémy s placením účtů za energie. Novinářka mu popsala příběh důchodkyně Elsie, která žije v obecním bytě a pobírá důchod 170 liber týdně (necelých 5000 korun). Její účet za plyn se podle Reidové zvýšil ze 17 na 85 liber měsíčně. Seniorka proto prý jí pouze jedno jídlo denně a využívá svou bezplatnou autobusovou jízdenku, aby se zahřála.

Reidová Johnsona následně vyzvala, aby se vyjádřil k důsledkům toho, že vláda “dostatečně” nepomáhá lidem, které růst životních nákladů postihuje nejvíc.

“Můžeme udělat víc,” prohlásil Johnson. “Rozhodující však je zajistit, abychom se s cenami vypořádali ve střednědobém a dlouhodobém horizontu,” dodal.

Johnson odmítl podpořit daň pro energetické společnosti s odůvodněním, že by to odradilo od dlouhodobých investic do obnovitelných zdrojů energie. Uvedl, že je nezbytné dostat pod kontrolu zadlužování, a dodal, že splátky úroků z dluhu stojí více než rozpočty některých velkých oddělení ve vládní čtvrti Whitehall.

Podle britského premiéra má růst cen v Británii “globální souvislosti”, které jsou způsobeny prudkým nárůstem nákladů na energie. Dodal, že s podobnými problémy se nyní potýkají i ostatní země.


Source: EuroZprávy.cz by eurozpravy.cz.

*The article has been translated based on the content of EuroZprávy.cz by eurozpravy.cz. If there is any problem regarding the content, copyright, please leave a report below the article. We will try to process as quickly as possible to protect the rights of the author. Thank you very much!

*We just want readers to access information more quickly and easily with other multilingual content, instead of information only available in a certain language.

*We always respect the copyright of the content of the author and always include the original link of the source article.If the author disagrees, just leave the report below the article, the article will be edited or deleted at the request of the author. Thanks very much! Best regards!