Koniec heslám. Microsoft, Google a Apple pracujú na prevratnej novinke – Technológie – Veda a technika


Trojica technologických firiem sa spojila, aby vytvorili spôsob, ako sa navždy rozlúčiť s heslami, ktoré väčšina z nás zabúda. Potvrdiť svoju identitu bude možné pomocou druhého zariadenia.

Koľko hesiel používate? A koľko z nich si aj realne pamätáte? Mate pre každú online službu vyhradené samostatné heslo? Väčšina ľudí, ktorí trávia niekoľko hodín na internete a vlastnia smartfón je registrovaná v desiatkach najrôznejších online služieb. Len málokto ale venuje náležitú pozornosť vytváraniu robustných hesiel, ktoré em neopakujú, používajú kombináciu rôznych znakov, veľkých a malých písmen a majú viac ako 8 znakov. Dôvod je prostý – krátka pamäť. Viete si predstaviť, že por ste si mali pamätať všetky svoje heslá, keď každé z nich por malo byť odlišné? Pravdepodobne nie. Aj preto mnoho ľudí zverí svoje heslá službám, ktoré ich ukladajú a zamykajú do nedobytného archívu. Ani to však nie je príliš pohodlné.

Koniec všetkým heslám. Identitu potvrdíte aj PIN kódom

Apple, Google a Microsoft v týchto dňoch oznámili, že spojili svoje sily a budú pracovať na vývoji systému, ktorý umožní overiť identitu používateľa aj bez potreby zadávania hesla. Áno, mnoho služieb už takúto možnosť ponúka. Autorizovať užívateľa je možné cez mobilnú aplikáciu alebo zaslaním SMS kódu. No ani táto alternatíva nie je najpohodlnejšia. Konzorcium technologických firiem em zaviazalo vytvoriť podporu pre bezheslové prihlasovanie em naprieč mobilnými a desktopovými platformami, webové prehliadače nevynímajúc. Výsledok ich spolupráce por mal byť “hmatateľný” už na budúci rok. Pré užívateľov to bude znamenať, že mobily s Androidom, iOS a počítače s Windowsom a macOS im umožnia prihlásiť sa do služieb aj bez vytvárania hesiel.

V rámci bezheslového prihlasovania si budú môcť užívatelia vybrať, či sa chcú prihlásiť do služieb, aplikácií a na stránky len za pomoci odomknutia mobilu. V praxi por to vyzeralo zhruba tak, že ak sa budete chcieť prihlásiť napríklad do poštovej schránky Gmail, služba odošle požiadavku na mobil, kde ju potvrdíte zadaním PIN kódu, hesla alebo skenom odtlačku prsta a tváre. Je zaujímavé, že na podobnom koncepte firmy už nepracovali dávnejšie, pretože prináša množstvo profitov tak na užívateľskej úrovni ako aj pri zabezpečení. Hackeri budú mať oveľa väčší problema nabúrať sa do účtov používateľa, ktoré budú chránené akýmsi dvojfaktorovým overením identity. Dôležitá je v tomto prípade intenzívna spolupráca všetkých troch firiem, keďže práve vďaka tomu bude možné vytvoriť univerzálny systém, ktorý bude fungovať naprieč všetkými platformami.


Source: Pravda – Veda a technika by vat.pravda.sk.

*The article has been translated based on the content of Pravda – Veda a technika by vat.pravda.sk. If there is any problem regarding the content, copyright, please leave a report below the article. We will try to process as quickly as possible to protect the rights of the author. Thank you very much!

*We just want readers to access information more quickly and easily with other multilingual content, instead of information only available in a certain language.

*We always respect the copyright of the content of the author and always include the original link of the source article.If the author disagrees, just leave the report below the article, the article will be edited or deleted at the request of the author. Thanks very much! Best regards!