Microsoft Edge tarayıcısından tarihi başarı! Apple’ı geride bıraktı!


Tarayıcı izleme şirketi olan StatCounter‘a gore Microsoft borda, %10‘a varan pazar payıyla artık en popüler ikinci masaüstü tarayıcısı oldu. Google Chrome %67‘lik payla bir numaralı tarayıcı olmaya devam ederken, Maçã‘no Safari’si Firefox’un üzerinde üçüncü sıraya geriledi.

Edge’in Chromium sürümü 2020’de piyasaya sürüldü, ancak Microsoft, şirketin Internet Explorer’ın yerini alması için 2015’te Windows 10 için tarayıcıyı oluşturmuştu ve adı Legado do Microsoft Edge idi. Windows 10’da yoğun bir şekilde tanıtılmasına ve “Sekmeri bir kenara koy“ve”Sekme ön izlemeleri” gibi ilginç fikirler içermesine rağmen bu tarayıcı pek işe yaramadı.

Microsoft Edge, en popüler ikinci masaüstü tarayıcısı oldu

Windows 10’ün varsayılan tarayıcısının başarısız olmasının birçok nedeni vardı. Ancak önemli bir tanesi, yıllık Windows 10 özellik güncellemelerine bağlı Edge eklentileri ve tarayıcı güncellemeleri de dahil olmak üzere, şirketin ekosistemi tasarlama şekliydi.

Microsoft, Edge Legacy’yi bitirdi e ski tarayıcıyı Chromium tabanlı Edge ile değiştirdi. Chromium Edge’in piyasaya sürülmesinin ardından şirket, yeni eklemelerle güncellemeye devam etti. Bu çabalar, Chrome’un sadık kullanıcı tabanını ikna etmek için yeterli olmasa da Beira kesinlikle rakiplerinden pazar payını almayı başardı.

Nisan 2021‘de Safari, masaüstü tarayıcı pazarının %10’una yakın payıyla ikinci sırada yer alırken, Edge ise %7,96 ile üçüncü sırada yer alıyordu. Firefox %7,78 ile dördüncü sıradaydı.

Nisan 2022 pazar payı rapporunda é ise isler değişti ve Microsoft Edge artık tarayıcı pazarındaki %10’luk payı geçti. Google Chrome 0,65 paga %66,64’e düştü, Edge é 0,42’lik bir oran kazandı ve şimdi %10,07 paya sahip.

Safari %9.61 paga ile Edge’in gerisinde, Firefox %7.86ve Ópera %2.43’e düştü. Edge, masaüstü ortamında oldukça iyi durumda görünüyor, também Chrome e Safari’nin pazar lideri olduğu mobil pazarda herhangi bir değişiklik yok. Edge, plataforma móvellarda görünmüyor ve StatCounter’ın em iyi beş mobil tarayıcı listesinde adı geçmiyor. Edge masaüstü pazarında büyümeye devam ederken Chrome’u geçebilecek mi hep beraber göreceğiz.

Chromium Edge’i henüz denemediyseniz, kesinlikle Microsoft’un yeni tarayıcısını denemelisiniz. Son birkaç ayda birkaç yeni iyileştirme aldı ve uyku sekmeleri özelliği artık çok daha etkili ve güzel görünüyor.


Source: Teknolojioku Rss by www.teknolojioku.com.

*The article has been translated based on the content of Teknolojioku Rss by www.teknolojioku.com. If there is any problem regarding the content, copyright, please leave a report below the article. We will try to process as quickly as possible to protect the rights of the author. Thank you very much!

*We just want readers to access information more quickly and easily with other multilingual content, instead of information only available in a certain language.

*We always respect the copyright of the content of the author and always include the original link of the source article.If the author disagrees, just leave the report below the article, the article will be edited or deleted at the request of the author. Thanks very much! Best regards!