Microsoft potvrdil aktuální nedostatek xboxových ovladačů


Nejen konzole PlayStation 5 para Xbox Series X|S trpí nedostupností v obchodech. Krize dopadá už i na jejich příslušenství. Microsoft nyní potvrdil webu Crônica dos videogames aktuální vyprodání xboxového ovladače zejména na evropském trhu, ale ani v Americe není k dostání v takové míře, na jakou jsou tamější zákazníci zvyklí.

Podle webu nenajdete ovladače například v takové Británii u žádných z větších prodejců včetně řetězce GAME. Už iv Amazonu je jen pár kusů a jen jedné barevné variante. Oficiální obchod Microsoftu rovněž hlásí nulovou zásobu. Microsoft prý pracuje tak rychle, jak jen dovede na nápravě.


Source: Games by games.tiscali.cz.

*The article has been translated based on the content of Games by games.tiscali.cz. If there is any problem regarding the content, copyright, please leave a report below the article. We will try to process as quickly as possible to protect the rights of the author. Thank you very much!

*We just want readers to access information more quickly and easily with other multilingual content, instead of information only available in a certain language.

*We always respect the copyright of the content of the author and always include the original link of the source article.If the author disagrees, just leave the report below the article, the article will be edited or deleted at the request of the author. Thanks very much! Best regards!