Ministro Taliansky Luigi Di Maio opúšťa Hnutie piatich hviezd – Svet – Správy

Taliansky ministro zahraničných vecí Luigi Di Maio opúšťa vládnu koaličnú stranu Hnutie piatich hviezd (M5S). Dôvodom je spor vo vnútri hnutia v súvislosti s posielaním ďalšej vojenskej pomoci Ukrajine.

Foto: ,

Taliansky ministro zahraničných vecí Luigi Di Maio, junho de 2022.

Di Maio už deklaroval, že sa chystá založiť si vlastnú stranu. TASR informacie prevzala od agentúr AFP a ANSA.

Desiatky talianskych zákonodarcov em v utorok prihlásili k vytvoreniu nového poslaneckého klubu pod vedením Di Maia. Podľa talianskych médií už pre novú iniciatívu zozbierali mnoho podpisov v oboch komorách parlamentu. Nový poslanecký klub por sa mal volať „Spoločne pre budúcnosť“ (Insieme per il futuro), uviedli zdroje. Strana por mala formálne vzniknúť na budúci rok.

AFP pripomenula, že populistické Hnutie piatich hviezd čelí vnútorným rozkolom a prieskumy verejnej mienky poukazujú na zrejmú porážku vo voľbách na budúci rok. Podľa zdrojov z okolia Luigiho Di Maia bolo pre neho poslednou kvapkou, keď jeho kolegovia z M5S nechceli „zosúladiť kroky Talianska s NATO a EÚ“, v otázke posielania ďalšej vojenskej pomoci Ukrajine.

Taliansko, podobne ako mnohé krajiny EÚ, posiela Ukrajine zbrane, aby jej pomohlo v boji proti ruskému agresorovi. Di Maio ešte v nedeľu vo vyhlásení uviedol, že talianska vláda musí brániť hodnoty demokracie a slobody. Podľa neho kým každý chce mier, ruský presidente Vladimir Putin chce vojnu.


Source: Pravda – Správy by spravy.pravda.sk.

*The article has been translated based on the content of Pravda – Správy by spravy.pravda.sk. If there is any problem regarding the content, copyright, please leave a report below the article. We will try to process as quickly as possible to protect the rights of the author. Thank you very much!

*We just want readers to access information more quickly and easily with other multilingual content, instead of information only available in a certain language.

*We always respect the copyright of the content of the author and always include the original link of the source article.If the author disagrees, just leave the report below the article, the article will be edited or deleted at the request of the author. Thanks very much! Best regards!