ONLINE: Veľmoci G7 vystupňujú tlak na Rusko. Riešiť chcú aj cenu palív – Svet – Správy

Este väčší tlak na Rusko, ale aj hľadanie riešenia dopadu protiruských sankcií na vlastné ekonomiky budú na programe summitu štátov G7.

, , , 23.06.2022 05:45

Foto:

Francúzski vojaci nastupujú do vojenského lietadla, aby sa zúčastnili operacie Thunder Lynx ako súčasť misií NATO v Estónsku, v stredu 22. juna 2022.

Najdôležitejšie udalosti

  • Invázia ruských vojsk pokračuje už 120. deň

mier-ucrânia-2

VÍDEO: Ukrajinci používajú aj protilodné strly Harpoon. Takto fungujú (vídeo US Navy)

Muž kráča pomocou barlí okolo zničených ruských...
Ukrajinskí vojaci kráčajú popri tankoch v meste...

5:45 Lídri priemyselne najrozvinutejších krajín na nadchádzajúcom Summite skupiny G7 v Nemecku oznámia nové opatrenia voči Rusku v súvislosti s jeho vojenskou inváziou na Ukrajineuviedla agentúra AFP, ktorá o tom informovala s odvolaním sa na nemenovaného predstaviteľa USA.

„Predstavíme konkrétny súbor návrhov na zvýšenie tlaku na Rusko,“ uviedol nemenovaný americký zdroj.

Hoci sa aktuálne hlavná pozornosť zameriava na Rusko, krajiny G7 nezabúdajú ani na pretrvávajúce obavy z Číny, uviedol podľa agentúry Reuters americký činitel.

K predstaviteľom Británie, Kanady, Francúzska, Nemecka, Talianska a Japonska sa v sobotu pripojí aj americký presidente Joe Biden. Cimeira do G7 sa uskutoční 26. až 28. júna na zámku Elmau v Bavorských Alpách.

Biden odtiaľ odcestuje do Madridu na cimeira Severoatlantickej aliancie (NATO), ktorý sa bude konať v dňoch 29. a 30. júna. Na oboch diplomáticakých schôdzkach bude prevažovať téma rusko-ukrajinského konfliktu, konštatuje AFP.

Spojenci v súčasnosti uvažujú o tom, ako zvládnuť sekundárny vplyv sankcií proti Rusku na ich vlastné ekonomiky – najmä pri zvyšovaní cien palív, píše AFP.

Nemenovaný zdroj z USA zároveň potvrdil, že na oboch summitoch prostredníctvom videohovoru vystúpi aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Štáty G7: Kanada, Francúzsko, Nemecko, Taliansko, Japonsko, Británia, EUA (+ Európska únia ako nadnárodná organizácia).

5:40 Český premiér Petr Fiala obvinil v stredu Rusko, že popri invázii na Ucrânia vedie proti západným krajinám „morálno-ekonomickú“ vojnu. TASR správu prevzala zo spravodajského porttálu Novinky.cz a agentúry DPA. Cieľom Ruska je oslabiť a destabilizovať demokratické štáty, uviedol Fiala vo svojom večernom prejave, ktorý odvysielala česká televízia. Ako dodal, existuje reálna hrozba, že Rusko por mohlo počas nasledujúcich týždňov alebo mesiacov zastaviť dodávky plynu do Európy.

Český premiér svoj prejav využil na predstavenie päťročného plánu pre Českú republiku, zameraného na obmedzenie jej závislosti na ruskom plyne a rope. Štát je tu podľa Fialu na to, aby v krízovej situácii podal ľuďom pomocnú ruku a dodal, že vláda „nikoho nenechá padnúť“. ČR je podľa neho na energetickú krízu pripravená, citujú Novinky.cz. Bude to však stáť veľa úsilia i peňazí a rast cien energií počas ďalších mesiacov bude šokujúci, upozornil český premiér.

„Rusko sa netají tým, že chce narušiť dôveru ľudí v štát a Rusko nás chce urobiť slabými, a teda vydierateľnými. Je tu reálna hrozba, že Rusko v nasledujúcich mesiacoch otočí kohútikom a vypne plyn a ropu, aby nám spôsobilo problémy,“ vyhlásil Fiala. Pomôcť má podľa neho navýšenie kapacít plynovodov a ropovodov z krajín EÚ, získanie kapacít v termináloch pre skvapalnený zemný plyn (LNG) na mori či podpora výstavby bezemisných zdrojov energie.

„Bohužiaľ ČR patrí medzi niekoľko málo krajín, ktorých závislosť (od ruských komodit) je vysoká. Je to priamy dôsledok toho, ako sa správali minulé vlády. Priamy dôsledok tejto krátkozrakej politiky dolieha naše domácnosti a firmy práve v týchto mesiacoch,“ vyčítal Fiala predchádzajúcej vláde to, že nepodnikla žiadne kroky k energetickej nezávislosti Česka.

Občania ČR sa v posledných mesiacoch okrem rastúcej inflácie pociťujú aj s rastúce ceny energií. Kabinet preto vyhradil 66 miliárd českých korún z rozpočtu na pomoc firmám a domácnostiam pre nadchádzajúcu vykurovaciu sezónu, alebo pristúpil aj k zrušeniu poplatku za obnoviteľné zdroje, píšu Novinky.cz.

“Naším hlavným cieľom musí byť energeticky sebestačná Česká republika. Masívne podporíme výstavbu fotovoltaických elektrární. Bude nás to stáť veľa úsilia a veľa peňazí, ale je to cesta, ktorá sa nakoniec bohato oplatí. Je to investícia do našej energetickej suverenity,” dodal Fiala.


Source: Pravda – Správy by spravy.pravda.sk.

*The article has been translated based on the content of Pravda – Správy by spravy.pravda.sk. If there is any problem regarding the content, copyright, please leave a report below the article. We will try to process as quickly as possible to protect the rights of the author. Thank you very much!

*We just want readers to access information more quickly and easily with other multilingual content, instead of information only available in a certain language.

*We always respect the copyright of the content of the author and always include the original link of the source article.If the author disagrees, just leave the report below the article, the article will be edited or deleted at the request of the author. Thanks very much! Best regards!