Plodnosť mužov zhoršujú plasticy, dioxiny aj paracetamol, zistila štúdia – Človek – Veda a technika

Zhoršenie kvality spermií a pokles mužskej plodnosti z bežných látok najviac ovplyvňujú plasticy, dioxiny a paracetamol, ktorý je bežnou súčasťou liekov proti bolesti.

Zistila to nová štúdia vedcov z univerzít v Londýne a Kodani, ktorá vyšla v časopise Environment International.

Pokles plodnosti podľa autorov naznačuje úzku väzbu medzi ľudským zdravím a kvalitou životného prostredia v širokom zmysle slova. Andreas Kortenkamp z Brunelovej univerzity v Londýne a Hanne Frederiksen z Kodanskej univerzitnej nemocnice porovnávali mieru škodlivosti látok, ktoré sa vyskytujú v každodennom živote.

Čítajte aj “Čierny” mor bol v stredoveku zavlečený do Európy z Kirgizska, zistili vedci

Moč stovky mužov v Dánsku testovali na 29 chemikálií. S veľkým náskokom sú najškodlivejšou látkou pre plodnosť plasty. Najväčšiu váhu majú bisfenol A (BPA) a jeho náhradky (BPS, GMP), nasledujú polychlórované dioxiny a ďalšie zmäkčovadlá (ftaláty), niektoré parabény a paracetamol. Podľa odhadov výskumníkov je mediánová hladina týchto škodlivín, ktorým sú muži vystavení, zhruba dvadsaťkrát vyššia ako hladina, ktorá už je považovaná za rizikovú. V niektorých prípadoch vedci namerali až stonásobné prekročenie limitu.

Pokles mužskej plodnosti vedci pozorujú už desiatky rokov. Predpokladá sa, že sa na ňom podieľa množstvo faktorov, napríklad strava, fajčenie, stres a vystavenie niektorým bežným chemickým látkam. Najväčšie problémy sa objavujú v ekonomicky najvyspelejších krajinách, uvádza professor Pierre Jouannet z Parížskej univerzity Reného Descartesa.

mrna vakcina Čítajte aj Vakciny na báze mRNA por mohli pomôcť v liečbe rakoviny pankreasu

Z výskumu, ktorý vykonal tím Shanny Swanovej z Newyorskej univerzity a ktorý bol publikovaný v roku 2017, vyplýva, že priemerná koncentrácia espermií u mužov zo západných krajín kles nala v rokoch 1973 ažnov 2011 miliz. Para predstavuje pokles o 50 až 60 por cento za menej ako štyridsať rokov. Neskoršie lokálne štúdie ukázali, že sa tento problém naďalej stupňuje.


Source: Pravda – Veda a technika by vat.pravda.sk.

*The article has been translated based on the content of Pravda – Veda a technika by vat.pravda.sk. If there is any problem regarding the content, copyright, please leave a report below the article. We will try to process as quickly as possible to protect the rights of the author. Thank you very much!

*We just want readers to access information more quickly and easily with other multilingual content, instead of information only available in a certain language.

*We always respect the copyright of the content of the author and always include the original link of the source article.If the author disagrees, just leave the report below the article, the article will be edited or deleted at the request of the author. Thanks very much! Best regards!