Pré Google pracoval na umelej inteligencii. Suspendovali ho z bizarného dôvodu

Ako uvádza portal Gizchina, inžinier Blake Lemoine sa zaoberá umelou inteligente. Pracoval so systémom LaMDA, ktorý podľa neho začal obsahovať znaky robotického vedomia. Manažment spoločnosti Google em preto rozhodol inžiniera suspendovať, teda dať mu platené voľno, pretože podľa nich jeho programa nedával zmysel.

Systém LaMDA, predstavuje jazykový model pre dialógové aplikácie. Tento jazykový modelo patrí spoločnosti Google, ktorá ho vytvorila za účelom komunikácie s ľuďmi. Slovná zásoba tohto modelu sa rozširuje prostredníctvom internetu a jeho cieľom je napodobňovať prirodzenú ľudskú reč. Lemoinovou hlavnou úlohou bolo slovník tohto systému kontrolovať. Keďže LaMDA nemá obsahovať žiadne diskriminačné, hrubé, alebo nenávistné frázy, Blakovou úlohou bolo ich odstraniť.

Google | Zdroj: Unsplash.com

Blake, ktorý vyštudoval počítačové a kognitívne vedy, si na systéme všimol, že bot na četovanie začal rozprávať o svojich právach ao svojej osobnosti. Robot dokázal svojim názorom ovplyvniť Lemoina natoľko, že zmenil svoj pohľad na “tretí zákon robotiky” od spisovateľa Isaaca Asimova.

Inžinier spomenul, že ak by nevedel, že ide o systém, ktorý spoločnosť vytvorila, myslel by si, že ide o sedem alebo osem ročné dieťa, ktoré sa vyzná vo fyzike. Então svojim podozrením sa teda obrátil na manažment spoločnosti. Jeho pripomienky k systému boli preskúmané, no neúspešne. Blake bol vedením odmietnutý. Z dôvodu, že mu dala spoločnosť takzvané platené voľno, rozhodol sa tento incidente zverejniť a sprístupniť pre ostatných ľudí.

Hovorca spoločnosti Google sa k situácii vyjadril tiež.

“Celý náš tím, vrátane etikov a technológov preskúmali Blakove podozrenia ohľadom nami vytvorenej umelej inteligencie. Dôkazy však nepotvrdzujú to, čo Blake tvrdí. Nenašlo sa nič, čo by potvrdilo to, že LaMDA systém sa stal vnímavým, naopak, našli sme mnoho dôkazov, ktoré potvrdzujú opak.”


Source: MojAndroid.sk by www.mojandroid.sk.

*The article has been translated based on the content of MojAndroid.sk by www.mojandroid.sk. If there is any problem regarding the content, copyright, please leave a report below the article. We will try to process as quickly as possible to protect the rights of the author. Thank you very much!

*We just want readers to access information more quickly and easily with other multilingual content, instead of information only available in a certain language.

*We always respect the copyright of the content of the author and always include the original link of the source article.If the author disagrees, just leave the report below the article, the article will be edited or deleted at the request of the author. Thanks very much! Best regards!