Prioritou ČR v Radě OSN je situace na Ukrajině i další porušování práv ve světě


Atualizar: 11.05.2022 18:12

Praha – Prioritou České republiky v Radě OSN pro lidská práva (UNHRC) je situace na Ukrajině, ale též další případy porušování lidských práv ve světě. Věnovat se chce také tradičním tématům, jako jsou svoboda shromažďování a sdružování, podpora lidských práv v digitálním prostoru či podpora nevládních organizací a občanské společnosti. Při dnešním jednání s předsedou Rady Federikem Villegasem to uvedl náměstek ministra zahraničí Martin Povejšil. Česká diplomacie o tom informovala v tiskové zprávě.

Českou republiku do rady zvolilo v úterý Valné shromáždění OSN. Nahradila v ní Rusko, jemuž bylo členství pozastaveno po invazi na Ukrajinu. Moskva následně 47člennou radu opustila. Rada se bude ve čtvrtek zabývat porušováním lidských práv v důsledku ruské agrese. “ČR podporuje navrhované posílení mandátu vyšetřovací komise,” uvedlo ministerstvo zahraničí.

Rusko bylo v Době svého odstoupení ve druhém roce tříletého působení v unhrc a Česká republika za něj dokončr Tonstrin do 31. Prosince 2023. RADA SDRURI.

Orgán světové organizace sídlící v Ženevě nemůže přijímat právně závazná rozhodnutí. Může však schvalovat zřízení vyšetřovacích komisí a jeho rozhodnutí představují významný politický vzkaz. Už začátkem března Rada OSN pro lidská práva ustavila komisi, která má možné ruské zločiny vyšetřovat.

Povejšil dnes hovořil také se zvláštním představitelem EU pro lidská práva Eamonem Gilmorem o plánovaných lidskoprávních aktivitách během českého předsednictví v Radě EU, které nastane v druhé polovině roku. “ČR se primárně zaměří na podporu občanské společnosti a svobodných médií ve východní Evropě a též na západním Balkáně, kde se bude věnovat i tématu vlády práva,” uvedlo ministerstvo.

S Gilmorem se Povejšil shodl, že iv době ruské agrese vůči Ukrajině je třeba se věnovat také situaci v dalších státech, kde se porušují lidská práva, například v Číně, Afghánistánu či Etiopii.


Source: České noviny – hlavní události by www.ceskenoviny.cz.

*The article has been translated based on the content of České noviny – hlavní události by www.ceskenoviny.cz. If there is any problem regarding the content, copyright, please leave a report below the article. We will try to process as quickly as possible to protect the rights of the author. Thank you very much!

*We just want readers to access information more quickly and easily with other multilingual content, instead of information only available in a certain language.

*We always respect the copyright of the content of the author and always include the original link of the source article.If the author disagrees, just leave the report below the article, the article will be edited or deleted at the request of the author. Thanks very much! Best regards!