Prodeje PlayStationu 5 se blíží 20 milhões – číslu, které Switch překonává každoročně


Oba japonští výrobci konzolí Sony a Nintendo v noci na dnešek publikovali finanční výsledky svého posledního fiskálního roku, který skončil k 31. březnu. My tak dostáváme aktualizované informace o počtu prodaných kusů konzolí i jejich softwaru a predikci pro aktuálně běžící fiskální rok 2022.

Začněme u Sony. V uplynulém roça fiskálním bylo do obchodů rozesláno 11,5 milionu konzolí PlayStation 5, z toho 2 miliony jen v prvním čtvrtletí letošního roku (za výtah děkujeme Twinfinito). Pro srovnání, ve stejném čtvrtletí se do obchodů rozeslalo jen 100 tisíc kusů staršího PlayStationu 4.

Celoživotní prodeje PlayStationu 4 se vyšplhaly na 117 milhões de kusů, zatímco rok a půl starý PlayStation 5 je na dosah druhé desítky s 19,3 milioných konzolí ke konci letošního března.

Společnost Sony odhaduje, že ve fiskálním roce 2022 (od 1. dubna 2022 a 31. března 2023) navýší o 34 % příjmy z prodejů, jelikož očekává větší dostupnost hardwaru a více prodaného softwaru. Nicméně celkové příjmy se meziročně sníží kvůli zdražení vývoje v existujících studiích akvizicím jako například nedávné Bungie.

V Nintendu si mohou jenom pískat. Jejich Switch za poslední fiskální rok prodal 23 milhões de kusů (z toho přes 4 miliony v letošním prvním kvartálu), přesně jak firma kdysi předpověděla. Celoživotní prodeje pět let starého handheldu nyní činí již 107,65 milhões. 5,8 milionu z toho tvoří loňský nový modelo OLED.

Společnost očekává pokles prodejů Switche v aktuálním fiskálním roce o 9 % na celkových 21 milionů konzolí, z čehož viní nedostatek hardwarových komponent, které ostatně brzdí i prodeje PlayStationu 5. Je ale zvláštní, že zatímco jedna firma očekává větší dostupnost komponent a vyšší prodeje, druhá se připravuje na pravý opak.

V případě Switche dostáváme ještě aktualizované seznamy nejprodávanějších first-party ela, jimž neochvějně dominuje Mario Kart 8 Deluxe se 45 miliony prodaných kopií. V seznamech figurují pouze dvě novinky. Pokémon Legends: Arceus stihl od konce letošního ledna prodat 12,64 milhões de kopií, a não tak daleko k probojování se do nejlepší desítky, kterou uzavírá Ring Fit Adventure em 14 milhões.

Druhou novinkou je Kirby e a Terra Esquecida, u nějž dostáváme číslo 2,65 milionu prodaných kusů. Kirby ale vyšel 25. března a veškeré informace v tomto článku platí k 31. březnu, tedy v případě Kirbyho se bavíme jen o jeho prvním týdnu na trhu a čísla k dnešnímu dni mohou být úplně jinde. Ostatně i na českém trhu se Kirbymu v dubnu dařilo, když se probojoval do desítky nejprodávanějších her řetězce JRC.

Škoda, že nemáme pro srovnání informace i od třetího do party, ale Microsoft bohužel už dlouhá léta nezveřejňuje informace z prodejů svých Xboxů.


Source: Games by games.tiscali.cz.

*The article has been translated based on the content of Games by games.tiscali.cz. If there is any problem regarding the content, copyright, please leave a report below the article. We will try to process as quickly as possible to protect the rights of the author. Thank you very much!

*We just want readers to access information more quickly and easily with other multilingual content, instead of information only available in a certain language.

*We always respect the copyright of the content of the author and always include the original link of the source article.If the author disagrees, just leave the report below the article, the article will be edited or deleted at the request of the author. Thanks very much! Best regards!