Projetos SpaceX Starlink em 53 yeni uydu daha atıldı [17 Haziran]

Uzaydan internet sunan SpaceX Starlink hizmeti büyümeye devam ediyor. Bugün firma bir kez daha başarılı göreve imza attı.

SpaceX Starlink projesi için Falcon 9’a yüklenen uydular alçak dünya yörüngesine gönderilmeye devam ediliyor. İki hafta önce sadece 24 saat içerisinde tam iki farklı kalkış gerçekleştiren ve toplamda 106 farkli uydu atan firma, bugün 53 uydulu başarılı bir görevin daha altından kalktı. Şimdiden 20’den fazla görevi geride bırakan Elon Musk’ın uzay konusunda devrim yapan şirketi, mas en son başarılı görev ile beraber alçak dünya yörüngesine şimdiye kadar 2.706 farklı Starlink uydusu göndermiş oldu. Daha önce de aktardığımız üzere bu gönderilen uyduların hepsi görevde bulunmuyor. Bazısı göreve başlamak için yörüngesine oturmayı bekliyor, bazısı ise yaşanan sorunlar nedeniyle süreç içerisinde kaybedildi.

2023 yılında Türkiye’ye de gelmesi beklenen ve son açıklamaya göre şu an 32’den fazla ülkede aktif edilen uzay interneti Starlink, son dönemde daha önce de aktardığımız üzere uçak kullanımı odağında gündeme geliyor. Geçtiğimiz haftalarda SpaceX ile JSX arasinda Starlink merkezli anlaşma imzalandığı duyuruldu. Özel jetler ile hizmet veren JSX, yıl sonunda müşterilerine gökyüzünde yüksek hızlı ve düşük gecikmeli internet sağlayacak.

SpaceX ile ABD merkezli Delta Havayolları şirketinin uçaklarına Starlink getirmek adına aktif testler gerçekleştirdiğini biliyoruz. En son ise SpaceX ve Companhias Aéreas Havaianas arasında bir ortaklık imzalandı. Bu ortaklık kapsamında Hawaiian Airlines’ın standart yolcu uçaklarında (Airbus A330, A321neo e Boeing 787-9s) önümüzdeki yıl itibarıyla Starlink temelli uzaydan internet sağlanacak.

Falcon 9 ile yapılan yeni kalkış tam olarak şöyle oldu:

Görevde kullanılan Falcon 9, bir kez daha otonom deniz üstü platformu üzerine sorunsuz şekilde dikey olarak iniş yaptı:

SpaceX Starlink yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’nin konsept elektrikli otomobili


Source: Teknoloji haberleri – LOG by www.log.com.tr.

*The article has been translated based on the content of Teknoloji haberleri – LOG by www.log.com.tr. If there is any problem regarding the content, copyright, please leave a report below the article. We will try to process as quickly as possible to protect the rights of the author. Thank you very much!

*We just want readers to access information more quickly and easily with other multilingual content, instead of information only available in a certain language.

*We always respect the copyright of the content of the author and always include the original link of the source article.If the author disagrees, just leave the report below the article, the article will be edited or deleted at the request of the author. Thanks very much! Best regards!