Průzkum: Dvě třetiny zaměstnanců počítají letos se zvýšením mzdy


Atualizar: 14.05.2022 07:05

Praha – Dvě třetiny českých zaměstnanců počítají v letošním roce se zvýšením mzdy. Vyplývá to z dubnového průzkumu personální agentury Hays, kterého se zúčastnilo zhruba 400 respondenteů. Inflace nyní v ČR přesahuje 14 procent, takže reálné mzdy výrazně klesají.

Z průzkumu vyplývá, že 16 procent respondentů se už vyšší mzdy v letošním roce dočkalo, zatímco 27 ​​procent očekává, že jim současný zaměstnavatel ještě během roku 2022 na mzdě přidá. Na 26 procent dotázaných práci aktuálně mění a očekává, že na nové místo nastoupí za lepších finančních podmínek. S navýšením mzdy letos vůbec nepočítá 31 procent odpovídajících.

Průměrná mzda v Česku vzrostla podle údajů Českého statistického úřadu v posledním čtvrtletí loňského roku meziročně o čtyři procenta na 40.135 Kč. Reálně po zohlednění růstu spotřebitelských cen ale měsíční výdělek o dvě procenta klesl. Median, tedy prostřední hodnota mezd, stoupl meziročně o 4,9 procenta na 34.360 korun.

“Český průzkum zcela kopíruje světový trend. Stejné procento lidí, tedy 31 procent, letos vyšší mzdu nečeká. Na 57 procent navýšení již zaznamenalo, popřípadě k němu ještě letos dojde. Na 12 procent odpovědí z globálního průzkumu je neutrálních. Lidé zatím neví, jakou strategii oni sami nebo jejich zaměstnavatel zaujme,” komentoval výsledky průzkumu ředitel Hays pro ČR a Rumunsko Sándor Bodnár.

Vzhledem k tomu, že růst inflace je globálním problémem, lze podle něj ze strany uchazečů během letošního roku očekávat další tlak na zrychlení růstu mezd. “Navzdory složité situaci na pracovním trhu mnoho zaměstnavatelů volí opatrnější přístup a na místo plošného zvýšení mezd upřednostňují individuální navyšování, obvykle v případě potřeby náboru kandidáta na roli, která je pro fungování společnosti kritická,” dodal Bodnár.


Source: České noviny – hlavní události by www.ceskenoviny.cz.

*The article has been translated based on the content of České noviny – hlavní události by www.ceskenoviny.cz. If there is any problem regarding the content, copyright, please leave a report below the article. We will try to process as quickly as possible to protect the rights of the author. Thank you very much!

*We just want readers to access information more quickly and easily with other multilingual content, instead of information only available in a certain language.

*We always respect the copyright of the content of the author and always include the original link of the source article.If the author disagrees, just leave the report below the article, the article will be edited or deleted at the request of the author. Thanks very much! Best regards!