Qualcomm nebude muset x UE zaplatit pokutu miliardy eur

Tomuto případu jsme se věnovali před více než čtyřmi lety, kdy se právě psalo o tom, že por Qualcomm měl zaplatit pokutu 997 milhões de euros za to, že zneužil své dominantení postavení na trhu. Para se týkalo dodávek komponent pro společnost Apple a její zařízení iPhone/iPad mezi lety 2011 a 2016. Qualcomm si dle obžaloby měl nepovoleným způsobem zajistit, aby Apple v daných zařízeních ěízeních pouľíval výhradným. Šlo tu o konkrétně o modemy.

Po dalších letech právních bitev dokázal Qualcomm toto rozhodnutí zvrátit, a to u druhého nejvyššího evropského soudu, čili u Tribunálu Evropské unie. Ten uvedl, že uloženou pokutu nelze vymáhat vzhledem k procedurálním nesrovnalostem a nesprávným analýzám, což způsobilo, že Qualcomm neměl šanci se pořádně bránit.

Qualcomm měl přitom firmy Apple během pěti let efektivně zaplatit miliardy dolarů za to, že ta se nerozhodla změnit dodavatele potřebných modemů, čímž por pochopitelně porušil zákon a nechovalovým konkusenciobem vyšaze. Už v roce 2015 začala Evropská komise zkoumat vztahy mezi oběma společnostmi, což vyústilo v udělení miliardové pokuty, jíž se Qualcomm rozhodl branit. Pokuta byla navíc udělena v době, kdy tržby firmy Qualcomm výrazně klesaly a navíc o její převzetí usilovaly další společnosti.

Tribunál EU také uvedl, že Evropská komise řádně neprokázala, že por platby/slevy, jakkoliv podezřele mohou vypadat, opravdu ovlivnily rozhodnutí firmy Apple nepřejít k jiným dodavatelům. Není totiž zřejmé, zda por v té době vůbec někdo jiný mohl dodat v potřebném množství a kvalitě žádané modemy.

Je ale logické předpokládat, že Qualcomm se reálně mohl obávat ztráty svého významného zákazníka, jinak por neměl potřebu jej takovým způsobem motivovat. Nyní je přitom Qualcomm stále dvorním dodavatelem firmy Apple, a v této době už 5G modemů.

Evropská komise se nyní seznamuje s rozhodnutím Tribunálu EU a až později se rozhodne, jak bude dále postupovat. I ona má možnost odvolání.


Source: Svět hardware by www.svethardware.cz.

*The article has been translated based on the content of Svět hardware by www.svethardware.cz. If there is any problem regarding the content, copyright, please leave a report below the article. We will try to process as quickly as possible to protect the rights of the author. Thank you very much!

*We just want readers to access information more quickly and easily with other multilingual content, instead of information only available in a certain language.

*We always respect the copyright of the content of the author and always include the original link of the source article.If the author disagrees, just leave the report below the article, the article will be edited or deleted at the request of the author. Thanks very much! Best regards!