Roteiro Uniklá ukazuje vývoj processorů AMD EPYC

Je pochopitelně možné, že jde o podvrh, nicméně na to uniklé materiály nevypadají a my ostatně očekáváme, že právě o budoucích processorech EPYC pro servery bude už za několik dní mluvit Lisa Su. Pravděpodobnější tak je, že jde skutečně o součást její prezentace, či jde spíše o stejné informace, jaké se od ní dozvíme, ovšem ukázané na nějaké interní roadmap.

První snímek ukazuje jednotlivé platformy dělené dle patic, čili tu máme dobře známou SP3 pro aktuální procesory Milan a Milan-X, ale pak i novou SP5 a dokonce SP6. Právě o SP6 jsme dosud neslyšeli a zatímco SP5 je prostě nástupce SP3 určený pro EPYC generace Zen 4 (Genoa a Bergamo), SP6 vypadá na nějaké slabší serverové procesory (ne nutně EPYC), které nabídnou po vvuech stránkách slabš. Půjde tak pouze ou jednopaticové systémy s 32 jádry Zen 4 či 64 slabšími jádry Zen 4c s rozsahem 70 až 225W TDP. Bude tu toké Jen šest paměťových kanálů pro DDR5 a méně linek PCIe/CXL.

Dále nám první obrázek odhalil generaci Genoa-X, čili nástupce dnešních Milan-X. Zen 4 por totiž mely mít stejně jako Zen 3 tem 4 MB de cache L3 jádro, não tem divu, e AMD asi bude chtít nabídnout i verze s rozšířenou cache L3. Otázka je, zda to bude stejně jako v případě Milan-X celkem 96 MB L3 na čiplet, anebo snad už více.

Další snímek nám ukazuje základní vlastnosti procesorů EPYC Genoa a Bergamo, ale ty už známe, takže víme, že Genoa budou mit plnohodnotná jádra Zen 4 a Bergamo pak slabší či osekaná jádra Zen 4c, jichž ale bude. A prvě Genoa i Bergamo por dle tohoto obrázku měly být určeny pro SP5 i SP6, což napovídá, že AMD si připraví dvě verze I/O jader, jež bude kombinovat s CPU čiplety.

Nakonec se dozvídáme o generaci Turim, která se už objevila dříve, kdy se spekulovalo až o 256 jádrech. Roteiro nám tu ale neprozradí vůbec nic krom toho, že i Turim budou určeny pro SP5 a SP6.


Poslední snímek odhalí, že AMD určí systémy založené na SP6 pro Edge computação é nasazení v telekomunikacích.


Source: Svět hardware by www.svethardware.cz.

*The article has been translated based on the content of Svět hardware by www.svethardware.cz. If there is any problem regarding the content, copyright, please leave a report below the article. We will try to process as quickly as possible to protect the rights of the author. Thank you very much!

*We just want readers to access information more quickly and easily with other multilingual content, instead of information only available in a certain language.

*We always respect the copyright of the content of the author and always include the original link of the source article.If the author disagrees, just leave the report below the article, the article will be edited or deleted at the request of the author. Thanks very much! Best regards!