RTX 40 Serisi Temmuz’da gelebilir!


Nvidia, bu yıl içinde yeni GPU’larını piyasaya sürmeyi planlayan AMD‘den sonra iyi bir başlangıç ​​​​yapmak için yeni nesil RTX 40 serisinin çıkış tarihini uzatabilir. Şimdiye kadar yeni seri hakkında sızdırılan bilgiler, yeni PCIe 5 güç konektörünü ile büyük nesil performans sağlayacağı yönündeydi. Fiyatlandırma ise henüz bilinmiyor.

Güvenilir GPU sızıntıcısı olan kopite7kimi‘ye gore Nvidia, GeForce RTX 40 serisini 3. çeyreğin başlarında yayınlayabilir. Bu sızıntı sadece bir söylenti olsa da temmuz ayı başlarında merakla beklenen GPU serisinin duyurusunu görebileceğimiz anlamı da taşıyor.

GeForce RTX 40 Serisi yaz aylarında gelebilir

Nvidia firmasının 3.çeyrekte Yeni GeForce RTX 40 serisini tanıtması aslında firmanın geleneksel tanıtım zamanına da uyuyor. Çünkü GeForce RTX 20 Super serisi 2 Temmuz 2019’da ilk RTX 30 serisi grafik kartları ise Eylül 2020’nin başlarında duyurulmuştu.

Sızıntıcının konuyla alakalı yazdığı Tweet;

Nvidia’nın RTX 40 serisi Ada Lovelace mimarisine dayanıyor ve muhtemelen TSMC’nin N4 islem düğümü üzerine kurulu olarak gelecek. Şirketin ilk olarak RTX 4090, RTX 4080 e RTX 4070’den oluşan üst düzey kart modellerini piyasaya sürmesi e birkaç é sonra da, daha uygun fiyatlı kartların gelmesi bekleniyor.

Tweette ayrıca Nvidia’nın yeni amiral gemisinde kullanılacak olan AD102 GPU’nun konfigürasyonu ile bir tablo da paylaşıldı. Sızıntılara göre çip, öncekinden 16 kat daha fazla olan 96 MB’lık L2 önbelleğe sahip olarak gelebilir:

Referans olarak tabloda yer alan RTX 4090em 600W TGP (veya daha fazla TGP: Toplam Grafik Gücü) ile geldiği söyleniyor, bazı üçüncü taraf kartların ise iki adet 16 pinli güç konektörü içerebileceği yönünde ve bu da meraklıların hız aşırtma için güç sınırtanını daha da yükseltmelerine olanak.

RTX 4080‘e gelince, 16GB GDDR6X e 400W TGP ile eşleştirilmiş AD103 GPU’yu kullanacağı düşünülüyor. RTX 4070 ise, bir AD104 GPU, 12GB GDDR6 bela e nispeten biraz daha az bir 300W TGP’ye sahip olacak.


Source: Teknolojioku Rss by www.teknolojioku.com.

*The article has been translated based on the content of Teknolojioku Rss by www.teknolojioku.com. If there is any problem regarding the content, copyright, please leave a report below the article. We will try to process as quickly as possible to protect the rights of the author. Thank you very much!

*We just want readers to access information more quickly and easily with other multilingual content, instead of information only available in a certain language.

*We always respect the copyright of the content of the author and always include the original link of the source article.If the author disagrees, just leave the report below the article, the article will be edited or deleted at the request of the author. Thanks very much! Best regards!