Severní Coreia poprvé oficiálně přiznala výskyt covidu-19, vyhlásila uzávěru


Atualizar: 12.05.2022 23:49

Pchjongjang – Severní Korea poprvé oficiálně přiznala výskyt covidu-19 v zemi a vyhlásila celostátní lockdown. Dosud severokorejské úřady výskyt nemoci na svém území popíraly. Státní média informovala, že v metropoli Pchjongjangu byla zjištěna subvarianta vysoce nakažlivé koronavirové variante omikron. Později uvedla, že v souvislosti s nákazou nejméně jeden člověk zemřel. Svému severnímu sousedovi už nabídla humanitární pomoc Jižní Korea.

Severní Coreia uzavřela v roce 2020 krátce po začátku pandemie covidu-19 své hranice, což dále zhoršilo ekonomickou situaci v zemi. Vakcíny, které KLDR měla dostat v rámci programu COVAX určeného chudým státům, Pchjongjang odmítl, stejně jako vakcíny z Číny. Podle agentury Reuters nejsou oficiální zprávy o tom, že por byli někteří občané Severní Koreje očkováni.

Severní Korea rovněž až do dneška oficiálně nenahlásila žádné případy nemoci covid-19 na svém území, což jihokorejští a američtí představitelé opakovaně zpochybnili vzhledem k tomu, že sousední Jižní Korea a Čína zaznamenaly množství případů nákazy. Státní agentura KCNA uvedla, že se v zemi “horečka neznámého původu” začala šířit na konci dubna. Od té doby se u 350.000 lidí projevily příznaky této nemoci a zhruba 188.000 obyvatel KLDR je v současnosti v izolaci. Agentura dodala, že nejméně jeden člověk, u kterého se nákaza koronavirem prokázala, zemřel.

Jižní Korea nabídla svému sousedovi zdravotnickou a humanitární pomoc spočívající v testovacích sadách, zdravotnickém materiálu či lécích proti covidu-19. Jihokorejský ministr pro sjednocení Kwon Jong-se uvedl, že poskytnutí pomoci není podmíněno politickými ústupky ze strany Pchjongjangu. “Ačkoliv Spojené státy nemají v současnosti v plánu sdílet vakcíny (proti covidu-19) s KLDR, nadále podporujeme mezinárodní snahy poskytnout zásadní humanitární pomoc nejzranitelnějším Severokorejcům,” uvedl Bílý dům. Washington kritizoval počínání vlády KLDR, která odmítá zahraniční pomoc a současně investuje velké prostředky do svého zbrojního programu, který porušuje rezoluce OSN.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un na dnešek svolal zasedání mocného politbyra vládnoucí Korejské strany práce a všem městům a dalším oblastem země nařídil, aby se “přísně uzavřely”, a zabránily. Nákazu chce země překonat “díky silnému politickému uvědomění lidí”, uvedla státní agentura KCNA. Kim poprvé vystoupil v médiích s rouškou, kterou si při proslovu sundal. Vyzval k častější dezinfekci na pracovištích iv bytech. Kvůli omezení šíření koronaviru vyzval ke karanténě pracovních mist, kde se nákaza prokáže.

Podle pozorovatelů je politika nulové tolerância v případě KLDR nezbytná, protože podfinancované zdravotnictví por se s výraznější zátěží nedokázalo vypořádat. V kombinaci s dalšími problémy, jako je například vážný nedostatek potravin, de mohlo vyvolat nestabilitu, píše AP.


Source: České noviny – hlavní události by www.ceskenoviny.cz.

*The article has been translated based on the content of České noviny – hlavní události by www.ceskenoviny.cz. If there is any problem regarding the content, copyright, please leave a report below the article. We will try to process as quickly as possible to protect the rights of the author. Thank you very much!

*We just want readers to access information more quickly and easily with other multilingual content, instead of information only available in a certain language.

*We always respect the copyright of the content of the author and always include the original link of the source article.If the author disagrees, just leave the report below the article, the article will be edited or deleted at the request of the author. Thanks very much! Best regards!