Sinn Féin poprvé v historii zvítězila ve volbách do severoirského parlamentu


Šéfka Sinn Féin contra Severním Irsku Michelle O’Neillová uvedla, že volební výsledek představuje rozhodující okamžik v dějinách tohoto regionu pod britskou správou a zahajuje novou éru. Dodala, že nastal čas na debatu o sjednocenému Irsku.

Severoirský regionální parlament, kterému se podle sídla přezdívá Stormont, má 90 křesel a voliči rozhodují v 18 volebních obvodech. Sčítání hlasů trvá déle kvůli poměrně složitému systému jednoho přenosného hlasu.

Sinn Féin získala k 20:30 SELČ nejméně 27 z 90 křesel. Její hlavní soupeř, Demokratická unionistická strana (DUP), si zatím připsala 24 křesel. Po 17 křeslech získala také Alianční strana Severního Irska (APNI), která tak zdvojnásobila počet svých poslanců. Další severoirské uskupení Ulsterská unionistická strana (UUP) bude mit nejméně devět poslanců. S minimálně sedmi zákonodárci může počítat také Sociálnědemokratická a laboristická strana (SDLP). Zbylá křesla si mezi sebou rozdělí další politická uskupení a nestraníci. Celkem už je přiděleno 88 z 90 křesel.

Předseda DUP Jeffrey Donaldson už v odpoledním rozhovoru se stanicí Sky News uznal, že republica mají nakročeno k historickému vítězství v místních volbách. Dosavadní výsledky potvrdily propad DUP, která podporuje setrvání Severního Irska ve svazku s Británií.

Vítězství levikově a nacionalisticky orientovanému uskupení, které prosazuje sjednocení Irské republiky s touto části ostrova, přisuzovaly už první projekce. Sinn Féin tak poprvé získá možnost vybrat předsedu vlády a stane se první nacionalistickou stranou v čele Severního Irska.

Dosavadní vicepremiérka Michelle O’Neillová, která ve vládě skončila v únoru po demisi prvního ministra Paula Givana z DUP, stane v čele nové vlády. Dnešek označila za “historický den”. “Dnešek představuje velmi významný okamžik změny. Je to určující okamžik pro naši politiku a náš lid,” řekla O’Neillová. Dodala, že nastal čas na “zdravou debatu” o směřování ke sjednocenému Irsku.

Skotská premiérka Nicola Sturgeonová, která rovněž vede kampaň za odtržení od Spojeného království, byla mezi prvními, kdo Sinn Féin poblahopřál. Na twitteru vítězství této strany označila za “skutečně historický výsledek”.

Přestože vítězství levicových nacionalistů, kteří původně vzešli z politického křídla polovojenské organizace IRA, zřejmě přiblíží vyhlídku na sjednocené Irsko, referendum potřebné k vystoupení ze Spojeného království je v kompetenci britské vlády.

Obě největší strany na sebe budou odkázané při sestavování budoucí vlády. Republikáni a unionisté dodržují od roku 1998 ujednání o dělbě moci na základě velkopáteční mírové dohody, která ukončila dlouholetý konflikt v zemi.

Nad vyjednáváním o nové vládě ale visí otázka takzvaného severoirského protokolu, kvůli kterému Severní Irsko částečně ztratilo dosavadní pevná pouta se Spojeným královstvím, protože musí dodržovat pravidla jednotného trhu EU. DUP požaduje zrušení tohoto pobrexitového engineu a vyhrožuje, že se kvůli němu nebude podílet na další společné vládě se Sinn Féin.


Source: EuroZprávy.cz by eurozpravy.cz.

*The article has been translated based on the content of EuroZprávy.cz by eurozpravy.cz. If there is any problem regarding the content, copyright, please leave a report below the article. We will try to process as quickly as possible to protect the rights of the author. Thank you very much!

*We just want readers to access information more quickly and easily with other multilingual content, instead of information only available in a certain language.

*We always respect the copyright of the content of the author and always include the original link of the source article.If the author disagrees, just leave the report below the article, the article will be edited or deleted at the request of the author. Thanks very much! Best regards!