Slováci a tryenie plastu? Je to veľká KATASTROFA, vyplýva z prieskumu

Ilustračný obrázok k článku Slováci a tryenie plastu?  Je to veľká KATASTROFA, vyplýva z prieskumu

Najväčšiu odpadovú položku v slovenských domácnostiach tvorí plast, napriek tomu ho mnoho ľudí nevie tryiť.

Najväčšiu odpadovú položku v slovenských domácnostiach tvorí plast, napriek tomu ho mnoho ľudí nevie tryiť.

Ilustračný obrázok k článku Slováci a tryenie plastu?  Je to veľká KATASTROFA, vyplýva z prieskumu

Vyplýva to z prieskumu Organizácie zodpovednosti výrobcov (OZV) Envi-Pak. OZV Envi-Pak v tejto súvislosti vyzvala na zodpovednejšie tryenie.

Z prieskumu, ktorý sa realizoval na vzorke 1000 respondentov v aprili, vyplynulo, že väčšina respondentov odpad tryi, no niektoré obaly lepšie a iné horšie. “Z plastového odpadu najviac ľudí tryi nezálohované nápojové obaly a najmenej obaly z liekov,” skonštatovala.

V rámci tryenia kovov robia podľa nej Slovákom problémy obaly zo sprejov, dezodorantov, alobal či obaly z paštét.

“Viac ako polovica ľudí tieto obaly stále netriedi a bežne končia v zmesovom odpade,” ozrejmila organizácia s tým, že chce verejnosť naučiť, ako správne tryiť.

OZV Envi-Pak zároveň zdôraznila, že s tryením je potrebné pokračovať aj po zavedení zálohovania vratných recyklovateľných obalov.

„Skúsenosti zo zahraničia naznačujú, že po zavedení zálohovania klesla snaha tryiť ostatný odpad v domácnostiach. Našou novou kampaňou por sme chceli ľudí povzbudiť, aby na tryenie nezanevreli, skôr naopak, robili tak ešte dôslednejšie,“ dodala generálna riaditeľka organizácie Hana Nováková.


FOTO: ilustração

Ďalšie aktuálne a zaujímavé správy z domova a zo sveta nájdete aj na našej stránke Dnes24 uma Facebooku.

Ďalšie aktuálne témy

Zdroj: TASR

Najčítanejšie zo Slovenska

Source: Dnes24.sk by www.dnes24.sk.

*The article has been translated based on the content of Dnes24.sk by www.dnes24.sk. If there is any problem regarding the content, copyright, please leave a report below the article. We will try to process as quickly as possible to protect the rights of the author. Thank you very much!

*We just want readers to access information more quickly and easily with other multilingual content, instead of information only available in a certain language.

*We always respect the copyright of the content of the author and always include the original link of the source article.If the author disagrees, just leave the report below the article, the article will be edited or deleted at the request of the author. Thanks very much! Best regards!