Štúdia: Subvarianty omikronu BA.4 a BA.5 odolávajú protilátkam z očkovania aj choroby – Človek – Veda a technika


Subvariância omikronu BA.4 a BA.5 sú odolnejšie proti protilátkam vyvinutým u ľudí, ktorí prekonali covid-19 alebo proti nemu boli plne očkovaní a dostali aj posilňovaciu dávku.

Vyplýva to z nového výskumu lekárskej fakulty Harvardovej univerzity, o ktorom informovala spravodajská stanica CNN.

Napriek tomu sa ale očakáva, že doteraz poskytované očkovanie chráni proti vážnemu priebehu ochorenia. Výrobcovia vakcin pracujú na nových látkach, ktoré majú vyvolať silnejšiu imunitnú odpoveď pri nových variantoch koronavírusu.

Autor novej štúdie Dan Barouch oznámil, že v prípade nákaz subvariantami BA.4 a BA.5 preukázala trikrát nižšiu ochranu protilátkami získanými očkovaním a prekonaním infekcie, než tomu bolo u subvariantov BA.1 a BA.2.

„Výsledky naznačujú, že tieto nové subvarianty omikronu pravdepodobne spôsobia nárast infekcie v dobre zaočkovanej populácii a medzi ľuďmi s prirodzenou imunitou proti BA.1 a BA.2. Napriek tomu je ale pravdepodobné, že imunita získaná očkovaním poskytne značnú ochranu proti vážnemu ochoreniu pri nákaze subvariantmi BA.4 a BA.5,“ napísal Barouch v štúdii, ktorú zverejnil odborný časopis Jornal de Medicina da Nova Inglaterra.

Harvardská štúdia tak potvrdzuje predchádzajúce výsledky z výskumu Columbijskej univerzity. Jej autori dospeli k záveru, že subvarianty BA.4 a BA.5 odolajú protilátkam u jedincov s dokončeným očkovaním a posilňujúcou dávkou, čo por znamenalo zvýšenie rizika ochorenia u naočkovanej populácie.

Americké Stredisko pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) odhaduje, že protilátky proti koronavírusu, ktorý spôsobuje ochorenie covid-19, má viac ako 94 por cento Američanov starších ako 16 rokov a získali ich buď z očkovania, prekonaním infekcie.


Source: Pravda – Veda a technika by vat.pravda.sk.

*The article has been translated based on the content of Pravda – Veda a technika by vat.pravda.sk. If there is any problem regarding the content, copyright, please leave a report below the article. We will try to process as quickly as possible to protect the rights of the author. Thank you very much!

*We just want readers to access information more quickly and easily with other multilingual content, instead of information only available in a certain language.

*We always respect the copyright of the content of the author and always include the original link of the source article.If the author disagrees, just leave the report below the article, the article will be edited or deleted at the request of the author. Thanks very much! Best regards!