Superpočítač El Capitan budou pohánět „APU“ Instinct MI300

Zakázku na superpočítač El Capitan získala AMD před dvěma lety. Oznámení této skutečnosti bylo překvapením, analitici se totiž shodovali na tom, že ji získá Nvidia. Nakonec vyhrála AMD a to jak na kcelerátory, tak procesory. Dnes již víme, že dělení mezi různé výrobce nemělo smysl iz toho důvodu, že El Capitan bude pohánět výpočetní APU Instinct řady MI300. Jde o spojení processorových jader Zen 4, acelerador CDNA 3, cache čipletů (zatím není jasné, jestli plošně umístěných nebo navrstvených v podobě V-cache) a HBM3 pamětí.

Vzhledem k tomu, že zakázka byla původně dimenzovaná na výkon 1,5 EFLOPS a AMD nabídla hardware za nižší cenu, se zadavatel později rozhodl systém rozšířit na ~2 EFLOPS.

superpočítačcompleto.výkon FP64manchař.CPU(GP) GPU
Cume20180,2 FLOP13 MWIBMNvidia
Serra20180,125 FLOP11 MWIBMNvidia
Perlmutter20200,1 FLOP21,5 MWAMDNvidia
Megaprojeto HPC?0,275 FLOP?AMDAMD
Fugaku20210,415 FLOP18 MWFujitsu
Fronteira2021~2,0 FLOP27 MWAMDAMD
Oceanlite20211,3 FLOP35 MWSW26010
Tianhe-320211,3 FLOP?FeiTeng
aurora2023~2,4 FLOP60 MWIntelIntel
o capitão2023>2 FLOP33 MWAMDAMD
? (pró EXAIL)2023?? EFLOPS?NvidiaNvidia

Z důvodu různých komplikací a zpoždění, které nastaly v předchozích letech (covid, logistické potíže, nedostatek substrátů a materiálů vůbec ap.) nedojde ke kompletaci na přelomu let 2022 / 2023, ale koncem roku.

Instinto MI300

Krom výše řečeného potvrdila AMD na letošním FAD, že MI300 bude zaměřená na zátěže vyžadující minimální latence a energetickou efektivitu vyšší oproti tradiční diskrétní komstatbinaci samostatných processorů a samostatbinaci samostatných process. Sloučení totiž eliminuje velké objemy datových přenosů. Krom toho architektura CDNA 3 přinese podporu nových formátů, mezi jinými FP8, takže výpočty vyžadující tuto přesnost budou akcelerovány >8× rychleji.

Terri Quinn z LLNL nic bližšího neprozradil. Uváděl velmi obecné údaje a konzervativní hodnoty…

„Nemohu vám dát kompletní specifikace, ale [El Capitan] je alespoň 10× lepší než Sierra v průměrném výkonu. Teórica máxima jsou dva exaflops FP64 a budeme to držet po 40 megawatty – ze stejného důvodu jako Oak Ridge, tedy kvůli provozním nákladům.“

…navzdory tomu, že již bylo potvrzeno, že těchto „méně než 40 MW“ je 33 MW a že výkon bude dosahovat přes 2 TFLOPS.

Souputníkem tohoto system bude Aurora postado no hardwaru společnosti Intel. Vzhledem k tomu, že vyšlo najevo, že procesory Sapphire Rapids (na nichž má Aurora stát) nejspíš letos nebudou dostupné (ao akcelerátorech Xe-HPC se taky příliš nemluví), můžeme považovat za vyloučené, že por Aurora mohla být zkompletována a předána k užívání v letošním roce.


Source: Diit.cz by diit.cz.

*The article has been translated based on the content of Diit.cz by diit.cz. If there is any problem regarding the content, copyright, please leave a report below the article. We will try to process as quickly as possible to protect the rights of the author. Thank you very much!

*We just want readers to access information more quickly and easily with other multilingual content, instead of information only available in a certain language.

*We always respect the copyright of the content of the author and always include the original link of the source article.If the author disagrees, just leave the report below the article, the article will be edited or deleted at the request of the author. Thanks very much! Best regards!