Tachyum Universal Procesor: 128 jader na 5,7 GHz a zvládne všechno

Prodigy T16128 Processador Universal přichází po téměř třech letech, co jsme hlásili, že společnost Tachyum připravuje univerzální procesory, které budou “rychlejší než Xeon a menší než ARM”. Nejde tak ani o x86 a ani o ARM, takže co o tomto produktu vůbec víme?

Máme tu celkem 128 jader na 5,7 GHz, která zvládají 64bitové instrukce a dále tu je celkem šestnáct kontrolerů (kanálů?) pro 7200 MT/s paměti DDR5 (max. 8 TB na patici) a 64 linek rozhraní PCIe 5.0, čili veskrze moderní výbava. Tachyum se dále chlubí tím, že Prodigy zvládne roli prostého processoru, HPC processoru a hodí se i pro AI či renderização grafiky pomocí ray tracingu. Konkrétnější představu ale získáme díky výčtu podporovaných datových formátů: FP64, FP32, TF32, BF16, Int8, FP8 a TAI, přičemž čip obsahuje konkrétně 1024bitové vektorové a 4096bitové maticové jednotky a zvládne 4 out-of-order´instrukce na takt. Výbavu završuje více než 128 MB L2+L3 cache.

Dále se dozvídáme, že spotřeba tohoto procesoru má být oproti “tradičnímu hardwaru” jen desetinová a celkové náklady pak jen třetinové, ale to jsou jen velice obecná a nic neříkající čísla, když se vztahují čemu p. Nic moc se nedozvíme ani z tvrzení, že Prodigy je čtyřikrát výkonnější než ten nejlepší Xeon na trhu. Vedle toho se ale výrobce chlubí i tím, že má mit v HPC aplikacích třikrát vyšší hrubý výkon.

Prodigy T16128 Universal Processor má na trh dorazit někdy v příštím roce, kdy začne i výroba, takže ve firmě Tachyum asi ještě nejsou připraveni zveřejnit jeho podrobnější testy a zatím seýmekonzují na obecná prohlášenty o výmekonzují nas obecná prohlá.

Víme ale, že jde o 5nm čip, jehož výrobce nebyl prozrazen (nabízí se ale leda TSMC, nebo Samsung), který se nachází na FCLGA pouzdru o velikosti 64 x 84 mm. Co se týče výkonu, nabízet más “12 AI PetaFLOPS a 90 TeraFLOPS pro HPC zátěž” a bude schopen provozovat i binárky aplikací psaných pro x86, ARM, RISC-V a ISA.

Krom modelu T16128 si Tachyum chystá toké slabší verze T864 a T832 se 64 a 32 jádry.


Source: Svět hardware by www.svethardware.cz.

*The article has been translated based on the content of Svět hardware by www.svethardware.cz. If there is any problem regarding the content, copyright, please leave a report below the article. We will try to process as quickly as possible to protect the rights of the author. Thank you very much!

*We just want readers to access information more quickly and easily with other multilingual content, instead of information only available in a certain language.

*We always respect the copyright of the content of the author and always include the original link of the source article.If the author disagrees, just leave the report below the article, the article will be edited or deleted at the request of the author. Thanks very much! Best regards!