Tornado na Morave bolo úplné sci-fi, spominajú miestni

Ilustračný obrázok k článku ROK od skazy v Česku: Tornado na Morave bolo úplné sci-fi, spomínajú miestni

Zdroj: Facebook.com/Jaroslav Malý

V piatok uplynul rok odvtedy, čo sa juhomoravskými obcami prehnalo ničivé tornardo s rýchlosťou vetra 300 kilometrov za hodinu.

V piatok uplynul rok odvtedy, čo sa juhomoravskými obcami prehnalo ničivé tornardo s rýchlosťou vetra 300 kilometrov za hodinu.

Ilustračný obrázok k článku ROK od skazy v Česku: Tornado na Morave bolo úplné sci-fi, spomínajú miestni

Zdroj: Facebook.com/Jaroslav Malý

Vyžiadalo si smrť šiestich ľudí, viac ako 200 ľudí zranilo, zničilo 1200 domov aj infraštruktúru. Mnohí z miestnych sa z katastrofy dodnes spamätávajú. TASR o tom informuje na základe článkov na weboch Českého rozhlasu a Českej televízie.

Ficção científica

„Nikto nevedel, ako sa správať, tornado na Morave bolo úplné sci-fi. Všetko, čo tu teraz vidíte, tu lietalo vzduchom,” spomina na udalosti obyvateľka Moravskej Novej Vsi Zlata Maděřičová. Dodáva, že posttraumatický stresový syndróm má dodnes.

„Stál som v okne, črepiny mi lietali do tela, porezali mi nohy aj tvár. Moja žena sa práve sprchovala, keď na ňu spadli dvere aj so zárubňou. Zostala zabarikádovaná v kúpeľni,“ spomina František Pelikán z Lužíc na Hodonínsku.

Pelikánová dodáva, že dom dosiaľ opravujú, pretože je nedostatok materiálu aj remeselníkov. Para potvrdzuje aj starostka obce Hrušky Jana Filipovičová, problema sú podľa nej aj vysoké ceny.

Obnovujú obec

„Je našou povinnosťou poďakovať tým, ktorí nám pomohli. Tornado je stále témou, každý si ho zažil inak. Niekoho napríklad porezalo sklo z vysokých okien, zatiaľ čo sa schovával v kuchyni, iní chránili svoje deti,“ povedala Filipovičová.

V obci Hrušky sa tiež stále venujú obnove obecného majetku. „Čaká nás rekonštrukcia telocvične, cintorína aj kostolnej veže. Tiež sme spojili sily so študentmi z Mendelovej univerzity, ktorí nám pomáhajú navrhnúť verejné priestranstvo okolo rybníka. Bude to tu krajšie ako predtým, ale bude to ešte dlho trvať,” hovorí zástupca starostu obce Hrušky Marek Babisz.

Ničivé chegará ao prehnalo oblasťou medzi mestami Hodonín a Břeclav 24. júna 2021 pred pol ôsmou večer. Najviac zasiahnutými obcami boli Lužice, Mikulčice, Moravská Nová Ves a Hrušky.

Najvyšší počet obetí

V európskom meradle išlo podľa servera iRozhlas o tornardo s najväčším počtom obetí od roku 2001. Necelý rok potom zasiahlo oblasť ďalšie virado, tentokrát poškodilo desiatky domov v obci Lanžhot. Rýchlosť vetra dosahovala asi 150 kilometrov za hodinu.

Udalosť vyvolala veľkú vlnu solidariedade. Na pomoc zasiahnutým ľuďom sa vybralo dovtedy najviac peňazí v Českej republike, do konca roka 2021 to bolo takmer 100 miliónov českých korún (približne štyri milióny eur).

Tuto sumu neskôr prekonala zbierka pre ľudí zasiahnutých vojnou na Ucrânia. Okrem finančnej pomoci pomáhali miestnym dobrovoľníci, mnohí prišli aj zo Slovenska.

Neprehliadnite aj:

Tornado x Česku na Južnej Morave

Zdroj: TASR

Najčítanejšie zo Slovenska

Source: Dnes24.sk by www.dnes24.sk.

*The article has been translated based on the content of Dnes24.sk by www.dnes24.sk. If there is any problem regarding the content, copyright, please leave a report below the article. We will try to process as quickly as possible to protect the rights of the author. Thank you very much!

*We just want readers to access information more quickly and easily with other multilingual content, instead of information only available in a certain language.

*We always respect the copyright of the content of the author and always include the original link of the source article.If the author disagrees, just leave the report below the article, the article will be edited or deleted at the request of the author. Thanks very much! Best regards!