Türkiye’nin haklı Eurovision restinin önemi bir kez daha anlaşıldı! İkiyüzlü Batı Müslümanların acısını yok sayıp dindaşlarını kayırıyor

BOSNA O GECE 16. SIRADA KALDI
Bosna’nın puanlaması da Eurovision’un barış-neşe-çikolata-kek cephesini kırdı. Süslü bir vídeo bağlantımız yoktu, bir telefon bile! Ancak kuşatılmış Saraybosna’nın izolasyonu kırmaya çalıştığı kötü bir radio bağlantısı: Tüm bunlardan sonra, utanç verici derecede küçük bir puan aldı (jüriler için utanç!), 16. sırayı aldı. Bu sefer Ukrayna kazandı. Şarkı güzel ama kimse empatiden dolayı çok sayıda oy eklendiğini inkar edemez. Harika! Ama MUHAMED ile bu kadar utanç verici farklı olmamalıydı.

O GECENİN KAHRAMANI YAŞADIKLARINI ANLATTI
1993’te Bosna Hersek adına Eurovision’a katılan Muhamed Fazlagić, verdiği bir röportajda ise şunları söyledi:

BOSNA HERSEK DAHA ÖNCE EUROVİSİON’A BİRÇOK KEZ KATILDI. ANCAK İLK OLMAK, BOSNA’YA EUROVİSİON KAPISINI AÇAN KİŞİ OLMAK NASIL BİR DUYGU?
MF: Tabiî ki ilgili herkes için çok özel bir deneyim oldu. Amacımızın, konuşma tarzımızın özgün olduğunun anlaşılması gerekiyor. Bu serüven iki yönlüydü. Öncelikle biz dünyanın her yerinde izimizin silinmeye çalışıldığı agresif bir soykırım saldırısı altındaydık. Ve bunu, “hayır biz hâlâ hayattayız, bizi yok edemeyeceksiniz, vahşi saldırılarınıza rağmen hâlâ şarkı söylüyoruz ve hatta daha iyiyiz” şeklinde cevapladık. Bir diğer taraftan da bağımsızlığını ilân etmiş bir ülkeyi tarihte ilk defa temsil etmiş olmak mükemmel bir ayrıcalık, aynı zamanda büyük bir onur ve sorumluluk. Ülkemizi elimizden gelenin en iyisiyle temsil etmek istedik.

EUROVİSİON ŞARKISINI SEÇME SÜRECİNİZDEN BİRAZ BAHSEDER MİSİNİZ?
MF: Süreç böyle olağanüstü bir durumda oldukça sıradandı. Jüriye 47 şarkı gitti ve finale 12 şarkı kaldı. Final de çok iyi Boşnak sanatçılar katılımcıydı: Davorin Popovic, Alma Cardzic, Edo e Adi Mulahalilovic, Drazen Zeric bunlardan birkaçı. Jüri bizim şarkımızın açıkara en iyi parça olduğuna ve diğerlerinin ise hikâye olduğuna karar verdi. Endişelerden biri kaydın yapılacağı stüdyonun kötü hava şartları sebebiyle dondurucu derecede soğuk olması ve çalışmanın çok zor olmasıydı. Tahmin edebileceğiniz gibi savaş sırasında ısıtma ve soğutma sistemleri çalışmıyor ve şartlar olması gerektiği gibi olmuyor.

BOSNA HERSEK, ÇOK ZOR ANILAR BİRİKTİRMİŞ BİR ÜLKE. SİZ, BU ZOR ANILARA BU YARIŞMAYLA BİRLİKTE ARA VERMİŞ BİRİ OLARAK BAŞLANGIÇ YERİ SAVAŞ OLAN BU EUROVİSİON YOLCULUĞUNUZU ANLATABİLİR MİSİNİZ?
MF: O süre zarfında Saraybosna 300 günden fazla süredir kuşatma altındaydı. Yarı finallerin yapılacağı Slovenya’nın başkenti Ljubljana’ya ulaşabilmemiz için gereken düzenli ulaşım araçları yoktu. Şubat sonu-Mart başı zamanlarıydı ve oldukça soğuktu. Gece yarısı düşman sınırına koşarak tarafsız topraklara ulaşmaya çalıştık. Gece yarısında, Bosna ordusunun yardımlarıyla BM’nin kontrolü altındaki havaalanına koştuk ve tarafsız böylgeye geçebildik. Komik olan tarafı, yolculuğun başında ayakkabım çamurun içinde kaldı ve Igman Dağları’na kadar çıplak ayak koşmak zorunda kaldım. Hırvat güçleri tarafından bir-iki gün tutulduğumuz Igman Dağları’ndan sonra Mostar’a geçmek için farklı ulaşım yolları kullandık. Bu aşağılayıcı birkaç günden sonra ilk önce Hırvatistan’a, daha sonrasında da Slovenya’ya geçmemize izin verildi.


Source: A HABER by www.ahaber.com.tr.

*The article has been translated based on the content of A HABER by www.ahaber.com.tr. If there is any problem regarding the content, copyright, please leave a report below the article. We will try to process as quickly as possible to protect the rights of the author. Thank you very much!

*We just want readers to access information more quickly and easily with other multilingual content, instead of information only available in a certain language.

*We always respect the copyright of the content of the author and always include the original link of the source article.If the author disagrees, just leave the report below the article, the article will be edited or deleted at the request of the author. Thanks very much! Best regards!