V Česku popísali interakcie bielkovín, ktoré zohrávajú úlohu pri starnutí – Človek – Veda a technika

Vedci z Akadémie vied Českej republiky popísali vzájomné pôsobenie bielkovín, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu v procese starnutia buniek. Ich pochopenie por mohlo pomôcť pri vývoji liečiv zameraných na vyraďovanie takýchto buniek.

Informavala o tom Eliška Zvolánková z tlačového oddelenia AV ČR. Vedecké tímy Veroniky Obšilovej z Fyziologického ústavu AV ČR a Tomáša Obšila z Prírodovedeckej fakulty Karlovej univerzity v Prahe charakterizovali vzájomné interakcie medzi transkripčnými faktormi p35 a FOXO4, ktoré bránia tomu, aby sa z normálnych buniek stali vplyvom stresu bunky nádorové. Ich pôsobenie však zvyšuje tvorbu proteínu p21, ktorý spôsobuje, že bunky sa stávajú senescentenými, teda prechádzajú do štádia starnutia.

Čítajte aj Vyhynutie hrozí pätine druhov plazov vo svete

„Senescentné bunky sa nedelia a vytvárajú sa v nich prozápalové faktory. Čím je organizmus starší, tým viac takýchto buniek obsahuje. Para prispieva k vzniku rôznych ochorení a zhoršeniu celkového zdravotného stavu,“ vysvetlila Obšilová. Dodala, že ak sa vzájomná interakcia bielkovín naruší vhodným inhibítorom, starnúca bunka zahynie a jej miesto môže využiť nová bunka, ktorá má schopnosť delenia.

Počas výskumu vedci použili metódy magnetickej rezonance, analitickej ultracentrifugácie a chemického zosieťovania spojeného s hmotnostnou spektometriou, čo im umožnilo preskúmať pôsobenie proteínov oveľa detailnejšie ako doteraz.

slnko zem planéty Čítajte aj Vedci objavili päť druhov baktérií, ktoré por mohli súvisieť s rakovinou prostaty, varovali ale pred priveľa satelitmi na orbite

Výsledky výskumu publikované v časopise Ciência das Proteínas por tak mohli pomôcť lepšie pochopiť funkcie bielkovín pri udržiavaní bunkovej rovnováhy, dlhovekosti a pri reakcii na stres.


Source: Pravda – Veda a technika by vat.pravda.sk.

*The article has been translated based on the content of Pravda – Veda a technika by vat.pravda.sk. If there is any problem regarding the content, copyright, please leave a report below the article. We will try to process as quickly as possible to protect the rights of the author. Thank you very much!

*We just want readers to access information more quickly and easily with other multilingual content, instead of information only available in a certain language.

*We always respect the copyright of the content of the author and always include the original link of the source article.If the author disagrees, just leave the report below the article, the article will be edited or deleted at the request of the author. Thanks very much! Best regards!