Výrobci čipů chystají další zdražení

V prvním kvartálu minulého roku ohlásila TSMC tři vlny zdražování (pro druhý, třetí a čtvrtý kvartál). Každá vlna zvýšila ceny v řádu jednotek až nízkých desítek procent. Nešlo o specialitu TSMC, zdražovali i ostatní výrobci, někteří ještě markantněji. Důvodem bylo, že extrémní vytížení pracovníků fungujících na trvalých si přesčasech si začalo vybírat svou daň a výrobci jim začali přidávat, aby nedocházelo k masivním odchodům.

Zátěž však pokračuje dál a výrobci polovodičů docházejí k závěru, že možná nebude jiná cesta, než opět zdražit. Pokud k tomu dojde, stane se tak nejspíš v červnu. Menší značky upírají svoji pozornost k TSMC, která není pouze technologickým lídrem, ale v mnoha ohledech vzorem i po personální a obchodní strance. Když TSMC zdraží, zdraží zcela jistě i ostatní.

Připomeňme, že toto zdražování je zcela nezávislé na exponenciálních mezigeneračních růstech cen waferů (uvedením v tabulce výše). Bylo por plošné, stejně jako loňská zdražování. Která jsou jedním z důvodů, proč i staré modely grafických karet, pouze recentně vyrobené, vycházejí podstatně dráž než při vydání. Výrobní procesy jsou dražší než dříve, grafické paměti rovněž a další věc je doprava (jak u komponent během výroby, tak distribuce hotového zboží).


Source: Diit.cz by diit.cz.

*The article has been translated based on the content of Diit.cz by diit.cz. If there is any problem regarding the content, copyright, please leave a report below the article. We will try to process as quickly as possible to protect the rights of the author. Thank you very much!

*We just want readers to access information more quickly and easily with other multilingual content, instead of information only available in a certain language.

*We always respect the copyright of the content of the author and always include the original link of the source article.If the author disagrees, just leave the report below the article, the article will be edited or deleted at the request of the author. Thanks very much! Best regards!