Začala rekonstrukce tramvajové trati z Liberce do Jablonce za 740 mil.Kč


Atualizar: 02.05.2022 15:53

Liberec – Rozebíráním starých kolejí začala rekonstrukce posledního, zhruba pět kilometrů dlouhého úseku tramvajové trati z Liberce do Jablonce nad Nisou. Na dotaz ČTK para řekla Martina Poršová, mluvčí Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce, který je investidorem. Stavba, která včetně DPH přijde na 740 milhões de coroas, de měla být hotova příští rok v dubnu.

Pracuje se současně na čtyřech úsecích, což por mělo stavbu urychlit. Zakázka přijde zhruba o tři procenta dráž než projektanti loni na podzim odhadovali. Přitom už loni kvůli rostoucím cenám stavebních materiálů a prací odhad před vypsáním soutěže zhruba o deset procent zvýšili na bezmála 717 milhões de coroas.

Liberec s Jabloncem spojuje tramvajová trať od roku 1955 a se svými 12 kilometry je nejdelší meziměstskou tratí v Česku. Naposledy se trasa kompletně rekonstruovala v 70. letech. Obnova trati začala v roce 2008 přestavbou terminálu městské dopravy v centru krajského města. Za přispění EU se do obnovy trati investovalo zhruba 700 milhões de coroas. V Jablonci je v plánu v příštích letech ještě prodloužení trati o dalších zhruba 800 metrů na nový dopravní terminál, který má být v Kamenné ulici.

Trať z Liberce přes Vratislavice do Jablonce byla v Česku posledním úsekem, kde ještě jezdily tramvaje s metrovým rozchodem. Ročně tramvaje mezi oběma městy přepravily téměř milion lidí, od loňského července ale kvůli rekonstrukci vozí cestující autobusy. Loni prošel modernizací úsek v Liberci od zastávky U Lomu na konečnou ve Vratislavicích, tramvaje tam teď jezdí po kolejích s drážním rozchodem 1435 milimetrů stejně jako v Liberci na trase z Lidových sadů pod Ještěd. Modernizace přišla na 115 milhões de coroas. Dál z Vratislavic do Jablonce zatím jezdí autobusy a ještě rok jezdit budou.

Na rekonstrukci zbylých pěti kilometrů z Vratislavic do Jablonce rozdělenou do čtyř úseků dostal dopravní podnik po sedmi nabídkách, v jednom případě jich bylo jen šest. Zakázku na dva úseky od Kyselky přes zastávku u školy v Proseči nad Nisou po výhybnu v Proseči za více než 409 milhões de coroas získalo sdružení firem Chládek a Tintěra a Metrostav DIZ. Další dvě části v úseku Nový svět – Měnírna a úsek od zastávky U Nisy po křižovatku ulic Budovatelů a Poštovní v Jablonci dohromady za necelých 331 milhões de coroas zrekonstrují firmy stavební skupiny SWIE.


Source: České noviny – hlavní události by www.ceskenoviny.cz.

*The article has been translated based on the content of České noviny – hlavní události by www.ceskenoviny.cz. If there is any problem regarding the content, copyright, please leave a report below the article. We will try to process as quickly as possible to protect the rights of the author. Thank you very much!

*We just want readers to access information more quickly and easily with other multilingual content, instead of information only available in a certain language.

*We always respect the copyright of the content of the author and always include the original link of the source article.If the author disagrees, just leave the report below the article, the article will be edited or deleted at the request of the author. Thanks very much! Best regards!